Yanıklarda İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır?

0
246

Yanıklarda ilk yardım hayati derecede önem taşır. İlk yardımın doğru ve zamanında yapılması her durumda olduğu gibi yanık vakalarında da ağrıyı, şiddeti en aza indirir. Bu yazımızda “yanıklarda ilk yardım nasıl yapılır?” sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Yanıklarda ilk yardım yapma amacımız fazla ısıya maruz kalan deriyi tersine soğutmaktır. Bu sebeple yanan taraf giysiden arındırılır ve hemen soğutma işlemine geçilir. Soğutma yöntemlerinin başında soğuk su ve buz gelir. Yanan yerimize hemen buz koymalı ve soğumasını beklemeliyiz.

Kimyasal yanıklarda ise, ilk olarak maddenin deriden temizlenmesi daha sonra yanan yerin iyice suyla yıkanması, son olarak da buz konulması gerekir.

Elektrik çarpması sonucunda oluşan yanıklarda ise kişinin kıyafetlerinin hemen çıkarılması gereklidir. Özellikle sentetik tarzı kumaşlar bu yanık alanlara yapışarak yanığın derinleşmesine yol açar. Bu sebeptendir ki kıyafetler deriye yapışmadan çıkartmalısınız. Ardından soğutma işlemine geçebilirsiniz.

Deride su dolu kesecikler oluşmuşsa bunları patlatmamak gereklidir. Eğer sizin istediğiniz dışında patlarsa, bu keseciklerin etrafında olan deri kabuklarını kesinlikle almayınız. Çünkü bunlar yanığın üzerinde koruyucu bir tabaka olarak kalırlar. Yanarak zayıflamış deriye dışarıdan gelebilecek olumsuz etkileri önlerler.

İnternette, televizyonda gördüğünüz ya da önceden duyum aldığınız yöntemleri doktorunuza danışmadan uygulamayınız ve salça, diş macunu gibi maddeleri yanmış deriyle kesinlikle temas ettirmeyiniz. Soğutma işlemini yaptıktan sonra bir sağlık kuruluşuna giderek gerekli tedavileri yaptırınız.

Hangi durumlarda hemen hastahaneye gidilmeli?

  • Vücudumuzun 10’da birinden daha fazla alan yanmışsa
  • Yüz, genital bölge, solunum yollarına yakın yerlerde yanıklar oluşmuşsa
  • Yanığa maruz kalan kişi çocuk yada yaşlıysa
  • Elektrik çarpması sonucunda yanık oluşmuşsa
  • Yanık fazla derin ise
  • Asit tarzındaki endüstriyel amaçlı kullanılan kimyasallar tarafından yanık oluşmuşsa

hemen hastahaneye ya da acil yardım kuruluşlarına gidilmelidir.

Çocuk, bebek ve yaşlılarda oluşan yanıklar daha fazla ciddiye alınmalıdır. Yetişkin birinin derisi daha gelişmiş ve sertleşmiş olduğundan yanık fazla derinlere inmeyebilir, kalıcı hasar ve izler oluşmayabilir. Ama aynı yanık türü yaşlı ve çocuklarda daha fazla hasara yol açabileceğinden en mantıklısı yanık oluşmadan önlemini almaktır. Oluşmuşsa da soğutma işlemlerini hastahane yolunda yapmaktır. Kimyasalların çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanması, sıcak su barındıran çaydanlık gibi eşyalara çocuklara yaklaştırılmaması en mantıklı çözümdür. Bazı yanıklar ölümle bile sonuçlanabilir. Bu nedenle önlem en etkili ilk yardımdır.

Bir önceki yazımız olan Evde Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BEĞEN :
Önceki haberDomates Soslu Makarna Tarifi
Sonraki haberHamilelikte Tiroid Düşüklüğü

HENÜZ YORUM YOK