Ünlü Türk Yemekleri

0
637

Türkler için en önemli şeylerden bir tanesi mutfaklarıdır. Çünkü mutfakta yaptıkları her yemek bir ziyafete dönüşür ve herkes tarafından çok sevilen bir tarif olur. Bu tarifler uzun yıllar boyunca nesilden nesile aktarılmış ve herkesin bildiği tarifler olmuştur. Balkan ve Ortadoğu mutfaklarını bile etkilemiş yemekler sayesinde ünümüzü dünyaya tanıtmış olmak bizim için çok önemlidir. Ünlü Türk yemekleri denilince çorbalar, et yemekleri, hamur işleri, içecekler, tatlılar ve sebze yemekleri gibi birçok yemek çeşidi gelmektedir. Birçok yemek çeşidi arasında çorba çeşitleri; mercimek, ezogelin, tarhana, işkembe gibi birçok çorba ve daha da fazla sayılabilecek tarzdadır. Et yemekleri Türk mutfağının vazgeçilmezidir ve kebaplar, pirzolalar, kıymalı pideler ve daha birçok lezzet bu kategori arasına girmektedir.

Dünyaca Ünlü Türk Yemekleri

İlk olarak bütün dünyadan gelen kişilerin en çok severek yedikleri yemekler arasında kebap ve çöp şiş gelmektedir. Her yabancı vatandaş Türkiye’ye geldiği zaman Turkısh kebap diyerek kebabın ününü anlatmaktadır. Dünyaca ünlü Türk yemekleri arasında baklava ikinci sırada gelir ve herkesin ağzına layık bir lezzettir. Bunlardan başka hünkârbeğendi, hamsi tava, mercimek köftesi, içli köfte, döner, cacık, yaprak sarması ve İskender, etli kuru fasulye, lahmacun, mantı, mercimek çorbası ve ezogelin çorbası, menemen, börek ve Turkısh lokum en çok bilinen ve sevilen lezzetlerdendir. Ayrıca Türk kahvesi de herkesin bildiği bir lezzettir.

Geleneksel Türk Mutfağı

Türk mutfağının başta gelen lezzetleri arasında seçilen birçok yemek arasında yabancı vatandaşların da çok bildiği menemen, kebap gibi birçok çeşit bulunmaktadır. Örneğin mantı Kayseri’ye özgü bir lezzettir ancak herkes tarafından bilinir ve sevilir. Geleneksel Türk mutfağı olarak sevilen yemeklerin her açıdan bilinmesi ve kolay tarifler olması da bunu zenginleştirmektedir. Pilav, kuru fasulye, karnıyarık, menemen, yaprak sarması, hünkâr beğendi, köfte, kebap, baklava, lokum gibi damakta iz bırakacak birçok lezzet gelmektedir. Doğu da bulunan ve bütün herkesin çok severek yediği çiğ köfte, adana ve Urfa kebabı da oldukça sevilen lezzetli Türk yemekler arasında gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Domates Soslu Makarna Tarifi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BEĞEN :
Önceki haberEvlilikte İlişkiler
Sonraki haber2016 Moda Rüzgarı

HENÜZ YORUM YOK