Tuz Çeşitleri Nelerdir?

0
326

Türkiye de tuz tüketim oranına bakıldığında yüksek bir oran olduğu görülmektedir. Sayısal açıklanması gerekirse günde tüketilmesi gereken tuz gramı 5 iken Türkiye de birey başına ortalama 14 gramdır. Tuzun ana maddesi olan sodyum vücutta sıvı dengesinde ve kan basıncında önemli etkendir.

Ancak fazla tüketimi bazı hastalıkları tetikler. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) ,kalp ve damar hastalıkları kemik ve mide rahatsızlıkları en başında söylenebilir. Yapılan bir araştırmaya göre tuzlu ve tuzsuz çorba içirilen deneklerden tuzlu çorba içenlerin 30 dakika da içerisinde tansiyon yükselmesi ve damar genişlenmesi görülmüştür ve vücut düzenli dengesine 2 saat içerisinde geçebilmiştir. Bu yüzdendir ki bazı alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz.

Peki Tuz çeşitleri nelerdir?

Tuz genel olarak şu şekilde tabir edilir asit ve baz etkileşimi sonucu elde edilir. Sofra tuzu ise sodyum ve klor etkileşimi sonucu elde edilir. Asıl adı ise sodyum klorürdür. Sofra tuzunun %40’ı sodyum (Na) %60’ı klor(Cl) dur. Sofra tuzu doğrudan tüketiciye sunulan ve iyotla zenginleştirilmiş tuzdur. Tuz çeşitleri elde edilme yöntemine göre 3 şekildedir;

Birincisi soframızda kullandığımız sodyum klorür tuz çeşidi deniz veya kay tuzunun rafine edilmesi sonucu elde edilen tuz. Daha sonra da iyotla zenginleştirilip tüketiciye sunulur. Doğal tuzlar rafine edildiği için elementler ve iz elementler alınır geriye sadece saf sodyum kalır. Bu nedendir ki sofra tuzu doğal tuz değildir.

İkinci yöntem ise deniz suyu büyük sığ havuz ya da yapay gölde buharlaştırılır. Bu nedenledir ki deniz kenarlarına havuzlar, yapay göller yapılır. Deniz suyunun buharlaşması ardından geriye tuz kalır. Bu yöntemle elde edilen tuza deniz tuzu denir. Bu yöntem eski yöntemdir. Deniz tuzu çevre kirliliğinden ötürü ağır metallerle yüklüdür. Bu yüzdendir ki deniz suyu da rafine edilmelidir.

Üçüncü yöntem ise dünyanın farklı bölgelerinde çıkarılan kaya tuzu veya kristal tuzun işlenmesidir. Kaya tuzu dünyanın birçok yerinde çıkarılmaktadır. Ancak kristal tuza çok rastlanılamamaktadır. Kaya ve kristal tuz çıkarıldığı yerin adını almaktadır. Son dönemlerin kullanımı artan Himalaya tuzu örnek verilebilir. Pakistan da bulunan Himalaya sıradağlarının altındaki antik tuz yataklarından çıkarılmaktadır. Kristal tuzun kaya tuzundan ayıran en önemli özelliği yüksek basınç altında kristalleşmesidir.

Yapılan araştırmalara göre içerdiği gerek minerallerin bileşimleri açısından gerekse çıkarılma ve üretilme yöntemi açısından dünyanın en kaliteli tuz olduğu söylenmektedir. Kristal tuz ile kaya tuzun arasındaki fark elmas ile kömür arasındaki fark aynıdır. Aynı minerallere sahiptir. Fakat kaya tuzu evrimini tamamlamamıştır kristal tuz ise basınç altında yoğunlaşarak saydamlaşmış, sertleşmiş ve parlaktır. Kaya tuzu kaba molekül yapısına sahiptir kristal tuz ise tam tersidir.

BEĞEN :
Önceki haberHamile Kalmak İçin Ne Yapılmalı?
Sonraki haberDoğal Saç Boyası Yapımı

HENÜZ YORUM YOK