Tırnak Sağlığı İçin Ne Yapılmalı ?

0
179

Bayanların en çok özen gerektirmesi gereken tırnak bakımı kolay gibi gözükse de gayet zor bir uğraştır. Aile, iş veya arkadaş ortamınızda dişleriniz ve tırnaklarınız ön plana çıkmaktadır.

Bakımlı tırnaklar kendilerini gösterirler. Bakımlı tırnak demek sadece oje ve koruyucuları tırnağınıza sürmek değildir. Peki tırnak sağlığı için neler yapılmalı?

KOYU RENK OJE NASIL ÇIKARTILIR ? 

Çoğu kadın dikkat çekmesi açısından koyu renk oje sürmektedir. Koyu renk ojeler çıkartılırken parça parça oje kalıntıları kalır ve çok çirkin bir görüntü oluşturur. Genel de kadınlarda pahalı aseton kalitelidir ön yargısı bulunmaktadır fakat Asetonun fiyatı ve kalitesi önemli değildir. Koyu renk oje sürmeden önce parlatıcı oje sürmesi durumunda ojenin koyuluğu veya asetonun kaliteli olması ile alakası olmadan herhangi bir asetonla kolayca çıkartılabilir.

TIRNAK KESİMİ

Tırnak kesimini herkes duştan önce yapmaktadır, mantık olarak duştan önce tırnağımızı kestiğimiz zaman tırnakta biriken pisliklerin duş esnasında tamamen temizlendiği düşüncesi geçmişten bugüne gelmiştir. Aslında durum tam aksine duştan sonra tırnağın nemlenmesi ile daha rahat ve acısız tırnak kesiminizi yapabilirsiniz. tırnak kesiminden sonra nemlendirici krem sürerek derinizin tahriş olmasını engelleyebilirsiniz.

El tırnakları “Yarım Ay” diye tabir ettiğimiz şekilde kesilmelidir.Ayak tırnakları ise tam tersine düz kesilmelidir. Aksi halde “Tırnak Batması” dediğimiz işkenceye maruz kalırız. 🙂

PÜF NOKTA: Tırnak makasınızı, tırnak kesiminden önce ısıtırsanız tırnağı keserken kesinlikle sıçramaz.

TIRNAK TÖRPÜLEME

Tırnağımızı güzelcene kestik ve sıra törpülemeye geldi. Nemlendirici kremi düzgünce sürdükten sonra tırnağınızı yuvarlak mı ? yoksa küt mü ? Eğer tırnağınız küt ise yuvarlağa çevirmeniz çok zordur. Eğer yuvarlak bir tırnağınız varsa çok kolay bir şekilde küt tırnağa çevirebilirsiniz.

KÜTİKÜL TEMİZLEME

Kuaförlerde acıta acıta yapılan bu işlem kütikül temizleme jelleri ile kolayca acıtmadan yapabilirsiniz. Sakın kütikülleri kesmeyin enfeksiyon riskiniz %35 oranında artar.

TIRNAKLARINIZA HİÇ MASAJ YAPTINIZ MI ?

Tırnak masajı, tırnak sağlığınız açısından gayet önemlidir fakat ülkemizde tırnak masajı yaptıran kişi sayısı oldukça azdır. Tırnak bölgenizi iyice yıkadıktan sonra yaklaşık 15 dakika Zeytin Yağı ile sıvazlanmalıdır.

TIRNAK MANTARI TEDAVİSİ

Tırnak mantarı kendi rengini belli eden bir hastalıktır. Tırnak mantarı, tırnağınızın koyu renk olduğunda anlaşılır. tırnak mantarı, tırnak cilası ve antibiyotik ile tedavi edilir. El tırnakları maksimum altı ayda tedavi edilir. Ayak tırnakları ise maksimum bir yıl içerisinde tedavi edilmektedir.

TIRNAK BATMASI TEDAVİSİ

Tırnak batması gerçekten diş ağrısı gibi kötüdür. Tırnak batması hakkında geçmişten bugüne süregelen birçok yöntem vardır fakat bu yöntemler geçici yöntemlerdir. En etkili yöntem ise tırnak ile et arasına pamuk sıkıştırmaktadır. Pamuğu baticon’a batırıp tırnağınızın arasına sıkıştırın bu işlemi yaklaşık bir hafta tekrarlayın en geç bir hafta sonra tırnak batmanız geçecektir.

 

BEĞEN :
Önceki haberAdet Düzensizliği Sebepleri Nelerdir?
Sonraki haberErkekleri Baştan Çıkartan 10 Şey

HENÜZ YORUM YOK