Tamamlayıcı besinler nelerdir ?

0
80

Tamamlayıcı besinler, bebek beslenmesinde anne sütü ilk 6 ay tek başına yeterli olmaktadır, ancak bu dönemden sonra bebeklerin büyüme be gelişme açısından gereksinimlerini tek başına karşılayamadığı için bebeklerin beslenme programlarına bazı eklemeler yapmak gerekmektedir.

İlk 6 ayda sonra başlayan diğer yiyecek ve içeceklerin anne sütü ile verildiği sürece TAMAMLAYICI BESLENME DÖNEMİ adı verilir .

Bu dönem erişkin birey beslenmesine geçiş dönem olarak da adlandırılabilir. Bu dönemde bebek değişik tat,lezzet ve yapıda besinlerle tanışır.

Tamamlayıcı besinler;

1- Geçiş besinleri(süt çocuğu için hazırlanmış besinler)

Sıvı yağile hazırlanan sebze,tahıl çorbaları(mercimek,pirinç,bulgur,havuç,patates,domates,kuru soğan vb.)ekmek,yoğurtlu çorbalar(tarhana ve yayla),kıyma veya yumurta sarısı ile hazırlanmış yemekler(kabak dolma,biber dolma ve sulu köfte vb.),muhallebi,sütlaç(pirinç unu,yumurta,süt,şeker,sıvı yağ ile hazırlanmış),taze mevsim meyve suları veya ezmeleri.

2-Aile yemekleri(ailenin her fertlerinin sofrada tükettiği besinler), olmak üzere 2 grupta bebeklere sunulabilir.

Tamamlayıcı beslenme ile birlikte emzirmenin sürmesi bebeğin büyüme ve gelişmesi için gerekli olduğu kadar ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek bazı enfeksiyonlar, solunum yolu hastalıkları, alerjik sorunlar mide bağırsak hatalıkları şeker hastalığı obezite ve ruhsal sorunlar gibi problemler için koruyu işlev görecektir.

Bir başka konumuzda Diş çürümesini engelleyen mikrop başlıklı yazımız olan diş çürüklerine iyi gelenler ve diş çürümesini engelleyen mikroplar hakkında bilgiler verilmektedir.

BEĞEN :
Önceki haberTesettür abiye modellerindeki zarif güzellik
Sonraki haberEmzirme döneminde gaz yapan yiyecekler nelerdir?

HENÜZ YORUM YOK