Spor Yapmadan Zayıflanır Mı?

0
155

Fazla kilolardan kurtulmanın en bilindik yöntemi diyet ve sporu aynı anda yapmaktır. Fakat bazı kişiler, yaşam koşulları gereği spor yapamaz ya da spora vakit ayıramazlar. Bu nedenle akıllarına, “spor yapmadan zayıflanır mı?” sorusu gelir. Aslında cevabı gayet basit bir soru olmasına rağmen, bazı kesimler sporu şart koşmakta, bazıları ise spor yapmadan zayıflamanın mümkün olabileceğinden bahsetmektedir.

İlk olarak zayıflamanın mantığını sizler için açıklayalım. Bünyemize giren kalori, çıkan kaloriden fazla ise şişmanlar, az ise zayıflarız. İnsan vücudu uyurken bile kalori harcar. Fakat yediğimiz besinler fazla kalorili ise vücut bunu dengeleyemez ve bu besinler yağa dönüşür. Günlük aktivite ve hareketlerimiz, vücudumuzun yaktığı kaloriyi azaltma ve arttırmaktadır. Örneğin, oturarak çalışan biri ile saha işi yapan biri aynı miktarda kalori yakmaz. Yani günde aynı kalori alsalar bile, sahada çalışan bir insan daha az yağlanır. Bu konuyla alakalı, yedikçe zayıflatan besinler yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kalori yakımı, yaşa, yaşam koşullarına, cinsiyete, metabolizma ve kiloya göre değişir. Gençler yaşlılara göre daha fazla kalori yakar. Biraz önce de belirttiğimiz üzere, hareketli insanlar, hareketsiz insanlara göre daha fazla kalori harcar. Spor yapmaya başlayacaksanız bile, her şeyin başı yaşamınızı değiştirmekten geçer.

Spor yapmadan kilo vermek mümkündür. Spor vücudumuzun yaktığı kaloriyi fazlalaştırır ve metabolizmamızı hızlandırır. Kısaca spor, zayıflamayı hızlandıran bir faktördür. Yaşam koşullarınız gereği spora ayıracağınız vaktiniz yoksa, gün içi aktivetelerinizi arttırarak, daha dengeli beslenerek zayıflamanız mümkün. Sadece vücudunuzun gün içinde yaktığı kaloriden daha az kalori almak zayıflamaya başlamanıza yetecektir.

Spor yapmadan diyet yapmalı mıyım?

Biraz önce spor yapmadan zayıflamanın mümkün olduğundan bahsettik. Fakat spor yapacak vaktiniz varsa, kesinlikle spor ve diyeti aynı anda yapmanızı öneriyoruz. Spor yapmak hem zayıflamanızı, yağ yakmanızı ve metabolizmanızı hızlandırır. Sizi fit bir görünüme kavuşturur, sarkmaları önler. Genel sağlığınızı iyileştirir, vücudunuza direnç kazandırır. Spor yapmadan zayıflayanların genelde yağları sarkar. Bunu cerrahi operasyonlar ya da spor ile düzeltilmesi gereklidir. Eğer spor yaparak zayıflamış iseniz, vücudunuzda sarkma olmayacak, fit bir görünüme kavuşacaksınız demektir.

Kısaca güzel bir vücut ve sağlıklı bir bünye için spor, dengeli beslenme bir arada götürülmesi gereklidir. Detaylı diyet listeleri ve beslenme, spor programları için Günlük Diyet adresini de ziyaret edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Zayıflatan Yiyecekler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BEĞEN :
Önceki haberDoğal Saç Boyası Yapımı
Sonraki haberSaç Kurutma Makinesinin Zararları

HENÜZ YORUM YOK