Sosyal fobi belirtileri nedir ?

0
56

Sosyal Fobi Nedir ?

Kişinin toplum içinde utanması,sıkılması,insanların kendisini inceleyeceklerini düşünmesi ve bundan korkması olarak tanımlanabilir. Bu durum çocukluktan ergenliğe geçişte başlayıp tedavi edilmediğinde uzun yıllar etkisini sürdürebilir. Bu hastalar hayatlarının her döneminde büyük zorluklarla karşılaşırlar,okul hayatlarında,iş hayatlarında,karşı cinsle olan ilişkilerinde sürekli bir adım geride kalmaya mahkum olurlar.

Belirtileri

*kalabalık ortamlardan kaçmak
*insanların içinde konuşamamak
*kalabalık ortamlarda yemek yiyememek
*ellerin titremesi,yüzün kızarması,aşırı terleme ve ortamdan kaçmak için tuvalete gitme isteği oluşması
*insanlara içinden geçenleri söyleyememek

Sosyal fobi tedavi edilebilir bir hastalıktır. İlaçla yada psikolojik yardım alarak bu hastalıktan kurtulabilirsiniz. İlaç tedavisinde en az 6 aylık tedavi önerilir. Psikolojik tedavi ile ilaç tedavisini bir arada sürdürürseniz tedavi süreciniz daha da azalacaktır.

İnsanlarla konuşmaktan,onlarla birlikte bir şeyler yapmaktan kaçınmayın,içinizdekileri karşınızdakine söylediğinizde kendinizi çok rahat ve mutlu hissedeceğiniz den şüpheniz olmasın…

Bir başka konumuzda Sağlıklı Yaşam İçin Ne Yapmalıyız ? başlıklı yazımız olan alkol ve sigara, sağlıklı gıda ve spor hakkında bilgiler verilmektedir.

BEĞEN :
Önceki haberÇocuklarda otizm hastalığının nedenleri
Sonraki haberDiş çürümesini engelleyen mikrop

HENÜZ YORUM YOK