Sizce moda nedir ?

0
86

Moda ; insanların cinsel, dinsel, fiziksel, kültürel ve ekonomik haberleşmelerin i sağlayan bir kartvizittir. Moda demek için, bir çok şeyi kapsıyor olması gerekir. Sadece kıyafetle bağdaştıran insanları yadırgıyor oldum.. Moda, insanların değişiklik arama ve yeni biçimler ortaya koyma tutkusudur. Öyle ki moda’yı para tuzağı olarak görenler bile var. Kendine değer veren her kişi yenilikler ister. Her yaşın nasıl ki bir yaşama şekli varsa modanında belirli bir zamanı vardır.Moda da geçici yeniliklerden biridir.

Aslında moda kelime olarak hayatımızın o kadar çok içindeki dikkat ederseniz her yerde kullanıyoruz: “bunun modası geçmiş”, ” çok demode “, ” şu çok moda ” vs.. Moda herkes için aynı anlama gelemeyebiliyor. Örneğin kimisi modayı hayatın bir rengi, gündelik yaşamın bir parçası ve eğlenceli bir etkinlik olarak düşünürken, kimisi de modayı bir tüketim aracı ve platformu, taklitçilerin bir araya gelerek kendilerini eğlendirdiği bir yer ve gereksiz bir iş olarak görür. Hatta bu görüş ayrılıkları öyledir ki çok ünlü sanatçılar dahi moda üzerine kızgın tartışmalara girmişlerdir.

Örneğin Leonardo da Vinci, modanın temelinin insanın çılgın yanı olduğu görüşünü savunurken, diğer bir ünlü sanatçı ThornsteinVeblen ise moda için “gereksiz ve nedensiz tüketim sembolü” demiş. Moda artık kıyafetten çok bir kültür simgesi gibi. 80 ’li yılların tarzı, 60 ‘lar gibi diyoruz mesela. Veya bazen milenyum tişörtleri dediğimiz oluyor. Moda içinde bulunduğumuz sürecin değişikliğini gösteren bir resimdir. Herkesle paylaşılan ortak hayatın bizdeki özel kısmıdır. Hayatın içindeki hayatımızdır… Toplum tarafından modanın geleneksel kullanımı davranışlar bile olabiliyor. Bir dizide izlediğimiz ve beğendiğimiz karakterin hareketleri bütün toplumda moda hareket olarak gösterilir.O dizi bitip unutulana kadar o hareketler moda olarak kalır.

Önceden bizlerin zamanında “ kanka “ kelimesi yoktu veya akranımız olmayanlara “ kuzen ” diye hitap etmezdik . Ama şu zamana baktığımda öyle almış yürümüş moda kelimeler yer alıyor ki . Öncelerde ilk çıkan Tv ‘ler siyah beyaz ekrandı. Yenisi çıkınca o televizyonlar unutuldu. Şuan ki günümüzde ise dev ekran ledTv “ler gündemde çünkü moda…! Yani diyeceğim o ki halkımız bilinçsiz bir şekilde modayı savunmasa da ister istemez modayla nefes alıyor.

Bir başka konumuzda 2016 İlk Bahar Modası başlıklı yazımız olan 2016 moda, bahar modası ve kadın modası hakkında bilgiler verilmektedir.

BEĞEN :
Önceki haberEmzirme döneminde gaz yapan yiyecekler nelerdir?
Sonraki haberYeni doğan bebeklere işitme testi ne zaman yapılır?

HENÜZ YORUM YOK