Sağlıklı Yaşamın Püf Noktaları

0
227

Sağlığı etkileyen en önemli faktörlerin başında beslenme alışkanlığı gelmektedir. Ne yazık ki gençler ve çocuklar bu konuda çok dikkatsiz davranmakta ve aileler de gerekli olan önemi vermemektedir. Dünyada ve ülkemizde çocuk ve gençler arasında obez hastalığı oldukça yayılmakta ve önlem alınmaması halinde sonuçları oldukça kötü olacak olan durumlar meydana getirecektir. Bu yüzden de sağlıklı beslenmenin önemi insan yaşamında oldukça önemli bir noktada durmaktadır.

Sağlıksız besinlerden dolayı obezite sorunu görüleceği gibi aynı zamanda kalp krizi riski, şeker hastalığı, tansiyon, damar tıkanıklığı, kolesterol gibi birçok farklı sağlık problemleri ortaya çıkmaktadır. Bu sağlık problemler ise ancak düzenli beslenme ve sağlıklı diyet programları ile giderilecek ve mutlu bir hayat sürülecektir.

En Uygun Diyet ve Beslenme Programlarının Seçilmesi

Sağlıklı bir yaşam için öncelikle kendinize uygun olan bir diyet programı hazırlamanız gerekmektedir. Bunun için ise kesinlikle bir uzmandan destek alınmalıdır. İnternet ortamında dolaşan diyet ve sağlıklı beslenme programları kesinlikle size uygun olmayacaktır. Tıpkı parmak izi gibi her insanın metabolizması da farklıdır. Bu yüzden herkesin günlük yakacağı kalori ile alacağı kalori farklılık gösterecektir. Doğru ve size uygun olan bir beslenme programı hazırlanması gerekecektir.

Uzman tarafından hazırlanacak olan bu beslenme programına kesinlikle uyulmalı ve hiçbir şekilde program dışına çıkılmamalıdır. Özellikle küçük kaçamaklar ve bir kereden bir şey olmaz diye yapılacak olan atıştırmalar tüm programın bozulmasına ve verdiğiniz emeklerin boşa gitmesine neden olacaktır.

Sağlıklı Yaşam İçin Psikoloji Oldukça Önemlidir

Sağlıklı beslenmede özellikle az porsiyonlar ve çok sık öğünler oluşturulmalıdır. Kahvaltı muhakkak günün en önemli öğünü olmalı ve kesinlikle atlanmamalıdır. Aslında kahvaltı diğer öğünlerden daha çok yemek yiyeceğiniz tek öğündür. Bu yüzden de kesinlikle sağlıklı yaşam için kahvaltı vazgeçilmezdir.

Öğün aralarında daha çok meyve, yoğurt ve ceviz, fındık, badem, leblebi gibi kuruyemişlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Özellikle leblebi hem mide öz suyunu alacak hem de açlık hissini bastıracaktır. Bu sayede de oldukça önemli bir işlev görecektir. Tabi bu programların yanında sağlıklı yaşam için spor yapmak, su tüketimini arttırmak, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, uyku düzeni ve moral yüksekliği de etkili olmaktadır.

Bir başka konumuzda Sağlıklı Yaşam İçin Ne Yapmalıyız ? başlıklı yazımız olan alkol ve sigara, sağlıklı gıda ve spor hakkında bilgiler verilmektedir.

BEĞEN :
Önceki haberMusakka Yemeği Nasıl Yapılır
Sonraki haberModa Programları ve Gençler

HENÜZ YORUM YOK