Sağlıklı Yaşamın İki Kuralı

0
86

Sağlıklı yaşam denilince ilk akla gelen programlar beslenme ve spor olacaktır. Tabi bunlara ek olarak uyku düzeni ve moral yüksekliği de oldukça önemli olacaktır. Fakat sağlıklı yaşam kuralları içerisinde insanlar bu kuralların biraz esnetileceğini düşünmekte ve sürekli olarak bahaneler üreterek sağlıklı yaşamın kurallarını çiğnemektedir.

Sağlıklı yaşamın ilk kuralı kesinlikle düzenli beslenme gelmektedir. Özellikle de yemek porsiyonları, öğün araları ve yemeklerin kalori değerleri oldukça önemli olacaktır. Öncelikle 3 ana öğün ve 3 ara öğün oluşturulmalıdır. Ana öğünlerde az porsiyonlar tercih edilmeli ve ara öğünler de yoğurt, meyve ve kuruyemiş gibi yiyecekler ile geçirilmelidir. Bu program asla bozulmamalı ve süreklilik kazandırılmalıdır.

En Doğru Beslenme Programının Seçilmesi

Yemek programlarının ve diyet programlarının oluşturulmasında dikkat edilecek nokta ise bu programların kişiye özgü olacağıdır. İnternette bulacağınız ve başkası için fayda sağlamış olan bir diyet programı size gerekli olan desteği sağlayamaz. Çünkü herkesin alacağı kalori değeri ve yakacağı kalori değerleri farklılık gösterecektir. Bu yüzden de kesinlikle hızlı kilo verdirme diyetleri veya genel şekilde hazırlanmış olan beslenme programları tercih edilmemelidir. Bu programlar doktor gözetiminde hazırlanmalı ve size özgü olmalıdır.

Sağlıklı yaşamın ikinci ve en önemli kuralı ise spor olacaktır. Beslenme programları sağlıklı yaşam için tek başına yeterli olmayacak ve kesinlikle bu programların spor ile desteklenmesi gerekmektedir. Gün içinde yapacağınız bir iki saatlik bir spor size oldukça fayda sağlayacak ve bir süreden sonra da yaptığınız spor alışkanlık haline geleceği için sizi zorlamadan devam edecektir.

Alternatif Spor Hareketlerinin Yapılması

Modern insanın spor yapmama bahanesi ise vakit azlığıdır. Fakat hem çalışan kadınlar hem de erkekler için gün içinde spor yapılacak olan birçok alan bulunmaktadır. Kendi hareket düzenini kendiniz oluşturabilirsiniz. Özellikle de asansör yerine merdiven kullanılması, iş dönüşlerinde bir durak önce inilerek yürünmesi veya yakın mesafeler için araç yerine yürünmesi gibi hareketler sizler için en iyi spor aktiviteleri olacaktır. Bu sayede de sağlıklı yaşamın gerekliliği yerine getirilmiş olacaktır. Tabi ki moralinizi sürekli olarak yüksek tutmanız, iş stresinden ve hayatın yoruculuğundan uzak durmanız da çok önemli bir durum oluşturacak ve sağlığınızı korumada etkili olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Panik Atak Hastalığı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BEĞEN :
Önceki haberSağlıklı ve Leziz Çorba Tarifi
Sonraki haberMantarlı Tavuk Sote Tarifi

HENÜZ YORUM YOK