Sağlıklı Yaşam Rehberi

0
249

Sağlık şakaya gelmeyen tek konu olmakla birlikte sağlıklı yaşam dikkat edilmesi gereken en önemli durumları oluşturmaktadır. Bizler genellikle sağlıklı yaşam uygulamalarına çok geç yaşlarda başlıyoruz. Ya da herhangi bir sağlık problemi oluştuktan sonra daha dikkatli olmaya çalışıyoruz. Fakat sağlıklı yaşam kuralları içerisinde ilk kural sağlığa zarar gelmeden önce dikkatli davranmaktır. Bu dikkatli davranış özellikleri ise küçük yaşlardan kazanılması gereken kurallar olmaktadır. Sonradan yapılacak olan uygulamalar sağlıklı yaşam konusunda yetersiz kalabilmektedir.

Sağlığınız İçin Temizliğe Önem Verin

Aileler tarafından çocuklarına aşılanacak olan sağlıklı yaşam kuralları bir daha hiçbir zaman onların alışkanlıklarından çıkmayacak ve her daim devam edecektir. Sağlıklı yaşam için öncelikle zararlı alışkanlıklardan uzak durmak gerekmektedir. Sağlığı korumada ilk adım bu olacaktır. Alkol ve sigara sağlığın en baştaki düşmanları olmaktadır. Sigara içmek bir yana içilen ortamda bulunmak bile sağlığı tehdit eden önemli bir durum oluşturacaktır.

Sağlıklı yaşam kuralları içerisinde en çok dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise kişisel bakım ve temizlik olmaktadır. Sağlıklı yaşamda kişisel temizliğin önemi oldukça fazla olmaktadır. Çünkü sağlığımızı etkileyen tüm mikroplar ve bakteriler vücut temizliği tam yapılmadığında ortaya çıkacaktır. Özellikle de ellerin iyi yıkanmaması bu durumu tetikleyen birinci neden olmaktadır. Çünkü gün içinde binlerce farklı yere dokunan eller ve tırnak araları çok fazla mikrop barındıracak ve bu mikroplarda çok önemli hastalıklara yol açacaktır.

Günde 2 Litre Su İçmeyi Alışkanlık Haline Getirin

Sağlıklı yaşam için gerekli olan ve insan hayatı için vazgeçilmez olan tek şey ise sudur. Su bütün hayatı ve insanı oluşturan ilk madde olmaktadır. Bu yüzden de insan sağlığı için suyun önemi oldukça fazladır. Günde 2 litre ile 3 litre arasında içilecek olan su tüm sağlık problemlerinde iyileştirici etki yaratacağı gibi aynı zamanda fazla kilolardan da koruyacaktır. Özellikle sabah aç karna, yemeklerden önce ve yatmadan önce bir bardak su içmeyi kendinize alışkanlık haline getirmeniz gerekmektedir.

Yaşlılıkta değil gençlikte sağlığınıza biraz dikkatli davranmanız ve bu sağlıklı yaşam programları dışına çıkmamanız hayatınızın geri kalanını daha mutlu ve sağlıklı geçirmenizi sağlayacaktır.

Bir başka konumuzda Sağlıklı Yaşam İçin Ne Yapmalıyız ? başlıklı yazımız olan alkol ve sigara, sağlıklı gıda ve spor hakkında bilgiler verilmektedir.

BEĞEN :
Önceki haberUzun İlişkilerin Sırları
Sonraki haber2016 Yılı Yaz ve Kış Modası

HENÜZ YORUM YOK