Sağlıklı ve Leziz Çorba Tarifi

0
153

Kış aylarında herkesin özellikle yaptığı sağlık ve şifa kaynağı olan çorbalardan biri de tavuk suyu çorbasıdır. Annelerimizin en güzel şekilde yaptığı ve bir tas ile hiçbir zaman sınırlı kalmayan tavuk suyu çorbaları aslında soğuk havalarda içinizi ısıtacak ve tam bir vitamin deposu olacaktır. Sizlerin de kolaylıkla yapacağı tavuk suyu çorbası oldukça leziz ve farklı bir tat sunacaktır. Az malzemeden ve kolayca yapılacak olan tavuk suyu çorbasının yapılışı şu şekilde olacaktır.

Tavuk Suyu Çorbası Malzemeleri

  • 1 adet tavuk göğsü,
  • 2 adet tavuk but
  • 2 baş kuru soğan,
  • 2 yemek kaşığı un,
  • 3 diş sarımsak,
  • 2 yemek kaşığı tereyağı,
  • Tuz,
  • Karabiber,
  • Servis için; Limon

Tavuk Suyu Çorbasının Yapılışı

Öncelikle tavuk butunun derisi soyulmalıdır. Derisi soyulan ve kemiğinden arındırılan but eti ile tavuk göğsü büyük parçalar halinde bir tencereye koyulmalı ve soğan da eklenerek haşlanmaya bırakılmalıdır. Tavuğun üstüne gelecek kadar su eklenmesi gerekir. Tavuklar iyice haşlandıktan sonra tencere ocaktan alınmalı ve tavuklar ayrı bir kaba çıkarılmalıdır. Tavuğun haşlandığı su ise dökülmemelidir. Haşlanan tavuk etleri en küçük parçalar halinde didiklenmeli ve soğumaya bırakılmalıdır. Soğanlar ise en küçük şekille doğranmalı veya rendelenmelidir.

Tavukları Kesmek Yerine Elinizle Didiklemeniz Gerekir

Un ve tereyağını küçük bir tencerede kavurmaya başlayalım. Bu işlem takribi olarak 5 – 6 dakika olmalıdır. Bu süre zarfında unun kokusu kaybolacak ve tamamen tereyağı ile karışacaktır. Didiklenen etler ile küçük parçalar halinde doğranan soğanlar haşlanan et suyunun içine geri atılmalı ve tencereye ortalama 2 litre daha su koyulmalıdır. Suyun kaynamış su olmasına dikkat ediniz.

Karışımın Hamur Olmamasına Dikkat Ediniz

Kaynayan tencerenin içine hazırlanan un ve tereyağı karışımı yavaş yavaş dökülmelidir. Hamurlaşmaması ve topaklanmaması için karıştırılarak dökülmesi doğru bir işlem olacaktır. İyice karıştırdıktan sonra çorba kısık ateşe alınmalı ve bu sırada sarımsaklar dövülerek çorbanın içine atılmalıdır. Bu arada tavuk suyu zaten tuzlu olacaktır. Eğer ilave tuz atılmak istenirse öncelikle çorbanın tadına bakmak daha doğru olacaktır. Çorba bu şekilde 10 dakika daha kaynasın ve mümkünse tencerenin kapağı da açık bırakılmalıdır. Limon ile birlikte servis edilebilir. Afiyet Olsun…

Bir önceki yazımız olan Ünlü Türk Yemekleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BEĞEN :
Önceki haberÇocuklar İçin Sağlıklı Yaşam Yolları
Sonraki haberSağlıklı Yaşamın İki Kuralı

HENÜZ YORUM YOK