Safra Kesesi Hastaları Nasıl Beslenmeli ?

0
133

Safra kesesi hastalıkları genellikle ya safra kesesi iltihabından ya da safra kesesi taşlarından kaynaklanır. Her iki durumda da bir takım ağrılar ve sindirim problemleri ortaya çıkabilir. Bu durumları gidermek için ilaçlı tedavi uygulanırken, uygulanan tedavinin daha etkili olması ve problemlerin daha hızlı giderilmesi için beslenme düzenine dikkat etmek de önemlidir. Safra kesesi, özellikle proteinli ve yağlı gıdalarla doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle aşırı protein ve yağ tüketimi, safra kesesi hastalarının daha çok ağrıyla karşı karşıya kalmasına neden olur. Ayrıca tedavi sürecini de olumsuz etkiler. Diğer gıdaların tüketiminde de dikkatli davranılmalıdır. Çünkü safra kesesi hastaları, özellikle ileri safhalarda bulantı ve kusma gibi, midenin düzgün çalışamadığını gösteren bir takım belirtilerle de karşılaşabilirler. Bu nedenle mideye mümkün olduğu kadar az yüklenmek doğru olacaktır.

13
Safra kesesi hastalarının öncelikle yoğun protein içermesinden dolayı et tüketiminde çok dikkatli olmaları gerekiyor. Et tüketimini tamamen kesmek de doğru değildir ancak sağlıklı bir bireye göre tüketilen miktar çok daha az olmalıdır. Ayrıca kırmızı et yerine daha çok tavuk ve özellikle balıketi tercih edilmesi, safra kesesi hastalarını rahat ettirecektir. Proteinin yanı sıra yağ tüketimi de safra kesesi hastaları açısından oldukça önemli bir konudur. Öncelikle margarin tüketimi tamamen kesilmelidir. Tereyağı tüketimi minimuma indirilmeli, zeytinyağı tüketimi orta düzeyde tutularak safra kesesine yapılan yükleme azaltılmalıdır. Şekerli gıdalar her ne kadar safra kesesiyle doğrudan ilişkili olmasa da fazla şekerli gıda tüketimi vücutta yağlanmaya sebep olacağından bu da safra kesesini olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle şeker tüketimi de kontrol altına alınmalıdır.

Bir başka konumuzda Kilo Vermenizi Kolaylaştıracak Püf Noktaları başlıklı yazımız olan hazımsızlık, kilo verme ve spor hakkında bilgiler verilmektedir.

BEĞEN :
Önceki haberKilo Vermenizi Kolaylaştıracak Püf Noktaları
Sonraki haberSaç Beyazlaması Nasıl Önlenir ?

HENÜZ YORUM YOK