Saç Kurutma Makinesinin Zararları

0
479

Bu yazımızda; duş alıp banyodan çıktıktan sonra, saçlarımızı kurutmak için kullandığımız makine olan saç kurutma makinesinin zararlarını açıklığa kavuşturacağız. İçindeki elektrik motoru ile ortamdan havayı çekip, ısıtarak dışarıya veren bu makinenin deri ve beyin sağlığı için ufak da olsa zararları bulunmaktadır. Bazı uzmanlar yaydığı elektromanyetik radyasyon sebebi ile saç kurutma makinesinin kesinlikle kullanılmaması gerektiğini belirtmişlerdir.

Gerçeği konuşmak gerekirse, düzgün kullanımda herhangi bir zarara ya da hastalığa yol açtığı tıbbi açıdan görülmemiştir. Düzgün kullanımdan kastımız ise, kafa derisine gereği kadar ısı vermektir. Özellikle çocuk ve bebeklerin üzerinde saç kurutma makinesi kullanırken daha dikkatli olmalıyız. Her elektronik cihazda olduğu gibi vücuda yakın tutulan makineler elektromanyetik radyasyonun içimize kadar girmesine neden olur. Bu risk bebek ve çocuklarda ise daha fazladır. Radyasyona maruz kalan bebek ve çocuklar sizlerden daha fazla zarar görürler. Bu nedenle saç kurutma makinesini olabildiğince uzakta tutmak, riski azaltacaktır.

Islak saç deforme olmaya daha çok yatkındır. Bu nedenle saç kurutma makinesinden gelen yüksek ısı kafa derisini ve saç diplerini deforme edebilir. Saç kurutma makinesini en yüksek ayarda değil de, orta ya da düşük ayarda uzaktan tutmak en mantıklısıdır. Eğer yüksek ısı ile saçlarınızı kurutursanız, saç diplerinde deformeler, saç dökülmeleri ve saç kırılmaları oluşabilir.

Bu anlattıklarımız dışında saç kurutma makinesinin genel kullanımında bir zararı görülmemiştir. Özetlemek gerekirse, riski en aza indirmek için saçlarınızı havluyla kurulamalı, saç kurutma makinesi kullanacaksanız da, orta ya da düşük ayarda, uzaktan tutarak kullanmalısınız. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bebek ve çocukların saç, kafa derisi daha hassas olduğundan dolayı kendinize gösterdiğiniz özenin en az iki katını onlara göstermelisiniz. Gerekirse, saç kurutma makinesini çocuk ya da bebeklerin üzerinde kullanmayınız. Sağlıklı günler dileriz.

BEĞEN :
Önceki haberSpor Yapmadan Zayıflanır Mı?
Sonraki haberKumaştan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

HENÜZ YORUM YOK