Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir ?

0
139

Saç beyazlaşmasını tamamen önlemek mümkün değildir. Genelde stres ve ya üzüntüden olduğu görüldüğü gibi aynı zamanda da genetikten olduğu bilimselleşmiştir. Saçımız keratin denilen bir maddeden oluşmaktadır. Kimyasal yapısı olarak ise tırnaklarımızın yapısıyla birbirine benzediğini söyleyebiliriz. Saç beyazlamasının nedeni ise melanin salgılayan melanositlerin zamanla yavaş yavaş yada hızla ölmesidir. Konumuzun başında da belirtmiş olduğum üzere bu genetik olabilir keza yaşlanmadan ve stresten kaynaklı da olabilir. Bir çoğumuz saçımızın renginin değiştiğini düşünürüz fakat saçımız yavaş yavaş rengini kaybetmektedir. Günümüzde yaygın olan ‘beyazlayan saçı koparırsan yerine iki tane çıkar ve ya çoğalır’ cümlesi asılsızdır. Koparılan saçın çoğalması mümkün değildir keza öyle olsaydı kelleşme derdine büyük bir tedavi yöntemi olurdu. Aksine beyazlayan saçımızı kopardığımızda saç köklerimizin oluşmasını sağlayan saç folikülün parçalanmasına sebep olabiliriz.

Saçlarımız henüz kendi rengindeyken b7 vitamini kullanarak saçlarımızın beyazlaşmasını birazda olsa erteleyebilmemiz mümkündür. B7 vitaminini saç bakım kremlerinden veya saç bakım şampuanlarından alabiliriz. Doğal yoldan saç bakımı yapmak isteyenler için ise doğal bitkisel yağlı saf sabunla saçlarımızı yıkayıp güzelce kuruttuktan sonra çörek otu yağıyla saç köklerimize masaj yapabiliriz. Bu yöntem beyazlayan saçlarımızın siyah rengi almasını sağlamaz yada sonsuza kadar önlediğini söylemekte mümkün değildir fakat saç beyazlaşmasını geciktirir. Beyaz saç görmek istemiyorum diyorsanız eğer size yüzde yüz bitkisel saç boyalarını tavsiye edebilirim. fakat bu yöntemde beyaz saçlarınızı tamamen kapatmaz ve belirli aralıklarda tekrar tekrar boyamanız gerekecektir. Normal boyalardan farkı ise saçlarınızın kuru bir hal almaması olacaktır. Saçlarının aralarında beyaz saç gören arkadaşlarıma tavsiyem beyaz saçlarınızla barışık olunuz. Zaten ilerleyen yaşlarımızda her birimizin saçlarının arasında beyaz saçlar olacak hatta saçlarımız bembeyaz olacak. Nasıl ki gençliğimizin tadını çıkarıyorsak beyazlayan saçlarımızın da ayrı bir tadı vardır. Tadını çıkarmaya bakın arkadaşlar..

Bir başka konumuzda Safra Kesesi Hastaları Nasıl Beslenmeli ? başlıklı yazımız olan diyet ve safra kesesi hastaları hakkında bilgiler verilmektedir.

BEĞEN :
Önceki haberSafra Kesesi Hastaları Nasıl Beslenmeli ?
Sonraki haberDoğal Gıdalar İle Cilt Güzelliği

HENÜZ YORUM YOK