Reflü Nedir? Nasıl Tedavi Edilir ?

0
181

Birçok insanda yemek yedikten sonra ekşime ve hazımsızlık gibi durumlar bulunmaktadır. Yemek borusunda gerçekleşen yanma ve mideden ağıza kadar gelebilen yemek ve mide asidi de bu duruma dahildir. Bazı kadınlarda ve erkeklerde bu durum geçici iken bazılarında geçici değildir, sık sık rahatsız edip, ağrılı bir şekilde devam eder.

Bu duruma tıbben ‘’Gastroözofageal Reflü’’ denir. Halk arasında ise reflü olarak geçer. Reflü hastalığı kadınlarda daha sık rastlanır fakat erkeklerde yemek borusunda oluşan hasar daha sık olmuştur.

Erişkin yaşa gelmiş insanların %20’ sinde reflü hastalığı görülmektedir.

Tipik Belirtiler

En sık rastlanan tipik belirtisi göğüste ve göğüs kemiği arkasında olan yanmadır. Bu yanma bazı insanlarda başka bölgelerde de hissedilebilir (omuz, boyun, sırt, mide, kol). Ağıza ekşi ya da acı sıvı gelir. Bu durum genelde yemek sonrası gerçekleşir fakat nadiren yemek yerken de olabilir.

Geğirme ve şişkinlik gibi belirtiler de reflü belirtisi olabilir. Ağız kısmına gıda atıkların gelmesi, yutmada güçlük çekme ve yutak kısmında takılma duygusunun oluşumu reflü tipik belirtiler arasında görülür.

Bu belirtiler genellik ile uyurken ya da yatarken oluşur veya meydana gelir.

Atipik Belirtiler

Ses kısıklığı olabilir. Ağıza gelen ekşi ve acı sıvı yüzünden ağız kokusu oluşabilir. Gıcık şeklinde bir öksürük görülebilir. Çarpıntı ya da kalbe olan baskı hissi meydana gelebilir. Nefes yetmezliği ve nefes darlığı duygusu oluşur. Astım da görülür.

Süre gelen yutakta oluşan yangı, hıçkırık da olabilir. Diş çürüğü ve süre gelen sinüzit  gibi atipik belirtiler görülebilir.

Reflü Tedavisi

Reflü için iki farklı tedavi vardır; ilaç ile tedavi ve cerrahi tedavi.  Asit oluşumunu engelleyecek olan reflü ilacı verilir. Cerrahi tedavide ise mide ve yemek borusu arasında olan kas kuvvetlendirilir.

İlaç tedavisi olumlu yanıt vermediği zaman reflü ameliyatı tedavisine başvurulur. Eğer hasta uzun süre ilaç kullanmak istemiyorsa, ameliyat uygun olursa edilir.

Reflüyü Önlemek

Reflüye iye gelenlerden biri yüksek yastıkta yatmaktır. Özellikle kadınların dar kıyafet giymemesi gerekir. Çok baharat, turşu, sirke, alkol, kola, kahve ve çay gibi şeyleri de az tüketmek önlemeye yaramaktadır.

Bir başka konumuzda Sağlıklı Yaşam İçin Ne Yapmalıyız ? başlıklı yazımız olan alkol ve sigara, sağlıklı gıda ve spor hakkında bilgiler verilmektedir.

BEĞEN :
Önceki haberErişteli Yeşil Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır
Sonraki haberDoğru Aksesuarı Seçmek

HENÜZ YORUM YOK