Panik Atak Hastalığı Nedir?

0
235

Panik atak genel olarak bakıldığı zaman endişe, korku, sıkıntı gibi birçok duygunun nöbetler şeklinde ortaya çıkarılması ile oluşan ve çoğu zaman psikolojik olan bir hastalıktır. Psikolojik olarak ya da bazı başka hastalıklar ile ortaya çıkan bir durumdur. Hasta olan bir kişi ani bir nöbet anında tamamen korku, endişe ve sıkıntı duyar. Öleceğini düşünür, on dakika boyunca daha da artmakta ve kalp krizi geçireceğini düşünmektedir. Panik atak hastalığı çok önem arz eden bir hastalıktır ve ilaçlar ile tedavi olmasının kolay olması açısından kişinin mutlaka düzenli olarak doktoruna gitmesi gerekmektedir. Bayılacağını, öleceğini düşünen hasta yarım saat kadar bir atak geçirir ve yavaşlamaya başlar.

Panik Atak Hastalığının Belirti Ve Nedenleri

Hastalık kendini ilk olarak titreme, nefes almada güçlük çekme gibi sorunlarla belli etmeye başlar. Boğulma korkusu, aşırı derecede terleme, baş dönmesi, bulantı, geğirme, göğüs sıkışması, dar bir alanda kalamama, çevrenin ve çevredekilerin gerçek olmadığı düşüncesi, ölmekten aşırı derece de korkmak, vücutta uyuşma, karıncalanma, yabancı biri gibi bakma, karın ağrısı çekme gibi birçok konu panik atak hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır.  Kişi ilk olarak kapalı alanlar da kalamaz ve çıldıracağını düşünerek hemen kendisini dışarıya atmak için çabalar. Bu yüzden de evde ya da araba da nerede olursa olsun biran için tıkanıp kalacağı endişesiyle sendeler ve atak geçirir.

Panik Atak Hastalığını Ne Tetikler?

Genel olarak bu rahatsızlık belirsiz bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Ancak beyinde oluşan kimyasal maddelerin ya da beynin fonksiyonlarını yitirdiği olarak düşünülmektedir. Panik atak hastalığını tetikleyen faktörler arasında stres en büyük rolü oynamaktadır. Sara hastalığı, depresyon, ilaçların yan etkisi sonucunda da birçok hastalık tetikleyici faktör rol oynamaktadır. Toplum içerisinde görülme sıklığı yüzde 2-3 arasında olabilir. Genel olarak yirmili yaşlarda olabilmekte ve her yaşta tetikleyici olabilmektedir. Bazı insanların kendilerini toplum önünde ifade zorluğu çekmesi sonucunda sürekli baskı altında olmaktadır. Öfke, sıkıntı, stres, korku gibi birçok konuyu dışa vurmakta zorlanan kişilerin de bu konuda sıkıntı çektiği görülmüştür.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Yaşamın Sırları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BEĞEN :
Önceki haberSadrazam(Padişah) Lokumu
Sonraki haberKadınlar İçin 2016 Moda Önerileri

HENÜZ YORUM YOK