Moda Programları ve Gençler

0
142

Son dönemlerin en popüler televizyon şovlarından olan moda programları ve stil programları gençlerin de kıyafetlerini belirlemede başat unsur olmaktadır. Yarışmacı olarak seçilen güzel kadınlar ve yakışıklı erkekler birçok gencin de rol modeli olmaktadır. Bu rol modeller gençlerin nasıl giyineceğinden nasıl davranacağına kadar birçok farklı faktörü etkilemektedir.

Bir bakımdan moda programları gençler için faydalı olmaktadır. Çünkü bu programlar sayesinde kişilerin kendilerine yakışanı nasıl seçtiklerini ve bu kıyafetlerin modacılar tarafından değerlendirilmesi gibi bilgiler oldukça işe yaramaktadır. Jürinin yaptığı yorumlar ve değerlendirmeler en azından neyin altına ne giyileceğini, neyin neyle kombin yapılacağını ve daha birçok şeyi gençlere öğretmektedir.

Moda Programları Gençlerin Kıyafet Seçimlerini Etkiliyor mu?

Fakat bu programların sağladığı yararlar, verdiği zararlardan daha az olmaktadır. Televizyon dünyası başlı başına bir özendirme ve parıltılı bir yaşam gösterme üzerine kuruludur. Tabi bunun yanında alışveriş özendirmesi, ihtiyaç olmayan şeyi bile ihtiyaç gibi göstermesi ve almaya teşvik etmesi gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Moda programları gençleri etkiliyor mu? Sorusu işte bu noktada devreye girmektedir.

Ekonomik özgürlüğü olmayan ve öğrenci olan birçok genç bu programlarda gördüğü kıyafetleri almak, beğendiği yarışmacı gibi giyinmek ve onlar gibi davranmak adına tamamen kendi kişilik yapılarından dışarıda hareketler sergilemektedir. Televizyonda yayınlanan moda ve tarz programları sadece kıyafet tanıtımı değil aynı zamanda ağır eleştirilerin ve tansiyonu yüksek dakikaların da oluşmasına neden olmaktadır.

Moda Programları Moda Açısından Fayda Sağlar mı?

Moda yarışmaları adından da anlaşılacağı üzere bir kazanan ve kaybeden üzerine kurulu yarışmalar olmaktadır. Bu yüzden de yarışmacılar kazanmak için her türlü yolu denemekte ve tek amacı karşı taraftaki rakibini alt etmektedir. Bu da programları izleyen gençlerde agresif bir duygu durumu oluşturmaktadır. Bir gencin kıyafeti ile alakalı olumsuz bir yorum yapılması hemen saldırıya geçmesine neden olabilmektedir.

Çünkü giydiği ve beğenilmeyen kıyafet onun için çok özel bir anlam ifade etmektedir. Bu kıyafeti almak için belki günlerce harçlıklarını biriktirdi ve en önemlisi de moda yarışmalarında aynı kıyafetleri giyen ve tepki alan yarışmacıların tarzını ve tepkisini de giyinmiş oldu. Her ne olursa olsun moda ne kadar değişse de kıyafet seçimleri televizyon üzerinden belirlese de unutulmamalıdır ki size en yakışan kıyafet sadece kendinizin yakıştırdığı kıyafettir. Tarz veya moda bunu belirleyemeyecek kadar uzak bir noktada durmaktadır ve sadece giydiğinizi siz kendinize yakıştırın eleştiriler çok da önemli değil.

Bir başka konumuzda 2016 İlk Bahar Modası başlıklı yazımız olan 2016 moda, bahar modası ve kadın modası hakkında bilgiler verilmektedir.

BEĞEN :
Önceki haberSağlıklı Yaşamın Püf Noktaları
Sonraki haberDoğal Saç Bakımı

HENÜZ YORUM YOK