Lazer Epilasyonun Zararları Var Mıdır?

0
222

Lazer epilasyonun zararları uzun yıllardır tartışılan konuların başında gelmektedir. Bazı uzmanlar ciddi zararlarının olacağını hatta cilt kanserine bile yol açacağını belirtirken, bazıları ise de doğru kullanımında herhangi bir zararının olmadığını söylemişlerdir. Biz de sizler için lazer epilasyonun zararları var mıdır sorusunun yanıtını bulmaya çalışacağız.

Lazer epilasyonlar 2 türden oluşmaktadır. Bazıları klaspesifik olmasına rağmen bazıları ise klaspesifik değildir. Klaspesifik olmayanlar daha derine inmekte ve zarar riskini arttırmaktadır.  Epilasyonun zararları dışında sizin cildinizin de vereceği tepkiler çok önemlidir. Bazı kişilerin ciltleri hassas olup, en zararsız epilasyon seansında bile çeşitli deformeler oluşmaktadır.

Lazer Epilasyonun Zararları

  • Yanmalar
  • Lekelenmeler
  • Operasyonun yapıldığı bölgede kaşıntılar

gibi durumlar oluşabilir. Lazer epilasyona girildikten sonra dikkat edilmesi gereken şey ise, yapıldığı bölgeye 2 hafta süresince güneş koruyu kremlerin uygulanmasıdır. Bu sayede cildinizin o bölgesi epilasyona hazır hale getirilir.

Lazer epilasyonunun uygulanacağı bölgede herhangi bir rahatsızlığınız varsa, bu operasyon ciddi risk taşımaktadır. Örneğin, koltuk altınızda siğil, egzama, iltihap gibi hastalıklarınız varsa, lazer epilasyon yaptırmaktan kaçınmanız gereklidir.

Esmer tenli olanlar lazer epilasyona girmeden önce iki defa düşünmeleri gereklidir. Çünkü esmer tenlilerin pigment hücreleri daha fazla olduğundan dolayı, yanık oluşma riski daha fazladır.

Hamileler için lazer epilasyonun zararları yoktur. (farklı olarak) Fakat uzmanlar tarafından ilk 5 ay önerilmemektedir. Bu durum bebeğe ve anneye herhangi bir zarar verebileceğinden değil, annenin endişelerini artırıp anksiyetesini tetiklememesi içindir.

Genital bölgeye uygulanan lazer epilasyon zararlı mıdır?

Lazer epilasyon yaklaşık 20 – 25 yıldır sürekli uygulanan bir operasyondur. Uzmanlara göre lazer epilasyonun genital bölgeye uygulanmasıyla normal bölgelere uygulanması arasında hiç bir fark yoktur ve kesinlikle yumurtalıklara ve doğurganlığa zarar vermeyeceğini vurgulamışlardır.

Lazer epilasyon uygulamasının zarar riskini en aza indirgemek için, cihaz ve uygulanacak miktar çok doğru seçilmelidir. Bunun için ilk olarak cildiye bölümüne başvurmanız, doktorun vereceği tavsiyeler sonrasında lazer epilasyon tercihinizi yapmanız büyük önem taşımaktadır.  Riski en aza indirmek için bizim tavsiyemiz, 755 nanometrelik dalga boyuna sahip alexandrite tipi lazer cihazları tercih edilmelidir.

Kısaca lazer epilasyon uygulamasının doğru miktar ve cihaz seçildikten sonra hiç bir zararı yoktur. Fakat her tedavi ve operasyonda olduğu gibi beklenmedik bir yan etki görürseniz, operasyonu durdurup doktorunuza başvurunuz.

BEĞEN :
Önceki haber2016 Kış Modası Kadınsal Renkleri
Sonraki haberKilo Almak İçin Ne Yapmalıyım?

HENÜZ YORUM YOK