Kuru Cilde Ne İyi Gelir?

0
133

Kuru ciltler maalesef erkeklerden çok kadınların belası olan sıkıntılar arasında yer alıyor. Zira kadınların hormonal dengelerinden tutun da psikolojik durumlarına kadar pek çok konu cilt kuruluğunun ortaya çıkmasına neden oluyor ve bunun üstesinden gelmek bazen çok zorlu olabiliyor. Cildimizin vücudun en dış tabakasında bulunması, onu neredeyse tüm dış etkilere açık hale getiriyor ve bu etkiler yüzünden cildin bakımını sağlamak da daha zor hale geliyor. Kuru cilde ne iyi gelir diyenler için tabii ki kolayca uygulanabilecek önerilerimiz mevcut.

Cildinizi kuruluktan arındırmak ve onu nemlendirerek sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlamak için ilk yapmanız gereken elbette ki doğru bir beslenme düzenine sahip olmak. Bilhassa gün içerisinde devamlı olarak çay, kahve tüketen ancak su içmeyenler, bu içeceklerdeki suyun doğru değerlendirilememesi nedeniyle cilt kuruluğu tehdidi altındalar. Her gün bol bol su içerek ve tercihen sulu yemekler tercih ederek cildinizin ihtiyaç duyduğu suyu kendi içerisinden karşılamasını sağlayabilirsiniz.

Elbette çok kronik cilt kuruluğuna sahip olan kadınlar için bu kadarı da yeterli olmayacaktır. Nemlendirici kremler ise tam olarak bu evrede devreye giriyorlar ve kuru ciltlere gerçekten iyi geliyorlar. Ancak nemlendirici seçimi esnasında çok ucuz ürünlere kaçmamalı, tercihen bilinen markaların kaliteli ürünlerini tercih etmelisiniz.

Nemlendirici konusunda sizin için bir ipucumuz da var. Banyo yaparken çok soğuk ve çok sıcak su kullanmaktan uzak durur, banyonun hemen ardından da nemlendirici kreminizi kullanırsanız, bu krem sayesinde banyo esnasında cildinizin emdiği nemi korumasını sağlayabilirsiniz. Lakin su sıcaklığının ılık olması çok önemli ve banyonuzu biraz daha buhar ve sudan nem emebilmek için uzatabilirsiniz. Tabii ki çok uzun sürelerle suda kalmak da iyi değil, bu nedenle abartmamanızı öneriyoruz.

Eğer gün içerisinde temizleyici kimyasallarla bol bol haşır neşir oluyorsanız, eldiven kullanmayı ve tercihen bu ürünlerin buharından yüzünüzdeki hücreleri korumak için nemlendirici sabunlarla yüzünüzü yıkamayı unutmamalısınız. Pek çok kadının cilt kuruluğunun temel nedeni aslında cildini dış etkenlerden doğru şekilde koruyamaması.

Yaz aylarında güneşten uzak kalır, kışın da yüzünüzü soğuğun kurutucu etkisinden korursanız, cildinizin hiç olmadığı kadar nemli ve yumuşak kalacağını söyleyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Evde Yüz Bakımı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BEĞEN :
Önceki haberEvde Yapılan Yılbaşı Partilerinde Neler Giyilmeli?
Sonraki haberTırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

HENÜZ YORUM YOK