Kumaştan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

0
272

Biz kadınların olmazsa olmazları arasında yer alan ojeler bazen başımıza dert açabiliyor.Rengarenk parıldayan ojelerimiz Sürerken dikkatli davranmadığımız durumlarda kıyafetlerimize, koltuğa bulaşıp bize ufak çaplı cinnet geçirtiyorlar. Aslında tırnaklardan oje çıkarmak kadar kumaştan oje çıkarmak da basittir. Tabii bu durum ojenin rengine, kumaşın tipine göre değişebilir. Bu birkaç püf noktasını sizlerle bu yazımızda paylaşacağız.

Ojenin içinde bulunan kimyasallar nedeni ile kumaştan su v.b. ile çıkartmanız bir hayli zordur. Bir taraftan da bu kimyasalların ojenin içerisinde olması gereklidir. Düşünsenize; ojeyi sürüp 1 saat sonra tırnaklarınızdan kaybolduğunu… Yani bu kimyasallara suçu atmayınız 🙂

Ojenin kalıcılığını sağlayan bu kimyasalları kumaştan çıkartmak için asidik maddelere ihtiyaç duyarız. Bunların başına elma sirkesi gelir. Bir tutam pamuğu elma sirkesine bandırıp, oje bulaşan tarafı hafifçe silip kurumaya bırakabiliriz. Bir başka yöntem ise, tırnaklarımızdan oje çıkarmak için kullandığımız asetondur. Yine aynı şekilde asetonu pamuğa sürüp, ojenin bulaştığı yere uygulamak gereklidir. Fakat asetonu kumaş üzerine uygulamak biraz risklidir. Ters tepebilir, oje lekesi daha da yayılabilir. Yani her kumaşta işe yaramaz.

Yukarıdaki yöntemlerden hiç biri işe yaramazsa çivi çiviyi söker yöntemini deneyebilirsiniz. Yani kumaş boyası. Kumaşın rengiyle aynı renkte bir kumaş boyası edinip, ojenin döküldüğü yeri boyayabilirsiniz. Eğer kumaş beyaz ise çamaşır suyunu da deneyebilirsiniz.

Tüm bu yöntemlerden en garanti olanı elma sirkesi yöntemidir. Piyasada beyaz sirke olarak da geçer. Ojeyi kumaştan çıkarmanıza en etkili şekilde yardımcı olur. Ayrıca uhu, yapıştırıcı gibi maddeleri de kumaştan çıkartır. Fakat dikkat etmemiz gereken bir husus daha bulunmaktadır. Oje kumaşta yer ettikten yani kuruduktan sonra, elma sirkesi de işe yaramayabilir. Bu nedenle oje dökülür dökülmez elma sirkesi yöntemini uygulamanız gereklidir.

Beğenerek aldığınız koltukların, elbiselerin oje lekesi olmasını istemiyorsanız, ojeli tırnaklarınız kurumadan yerinizden kalkmayın ve ojeyi dikkatlice tırnaklarınıza uygulayınız. Sizin deneyip başarıya ulaştığınız farklı kumaştan oje çıkarma yöntemleri varsa, yorum kısmından diğer ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz. Lekesiz günler dileğiyle…

Farklı yöntemleriniz varsa paylaşarak bu konudan muzdarip insanlara yardımcı olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tuz Çeşitleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BEĞEN :
Önceki haberSaç Kurutma Makinesinin Zararları
Sonraki haberDomates Soslu Makarna Tarifi

HENÜZ YORUM YOK