Kolik bebek nasıl sakinleşir?

0
76

Kolik Bebek Nasıl Sakinleşir?

1-Bebeğin aç ya da susamış olup olmadığını kontrol edin. Aç olduğunu düşünüyorsanız meme veya (anne sütü almıyorsa) biberon vermeyi deneyin.

2-Her zaman gaza neden olan besinleri gözden geçirin (baharatlı besinler, kolalı içecekler gibi). Bebek biberonla besleniyorsa sallamayla hava kabarcıkları oluştuğundan biberonu çalkalamayın. Hava yutmaya neden olacağından biberonu yatay tutmayın. Mümkünse antikolik (kolik önleyici) biberon ve emzik kullanın.

3-Ağladığı zaman kucağınıza alarak onu sakinleştirmeye çalışın. Kucağınızda gezdirin ya da yavaş yavaş sallayın.Yalnız olmadığını, yanında olduğunuzu ona hissettirin.

4-Bebeğinizi bebek salıncağında yavaş yavaş sallayabilir, araba ya da pusette gezdirebilirsiniz.

5-Müzik dinletmek kolik ağrısı olan bebeğe iyi gelmektedir.

6-Araba ile gezdirmeyi deneyin. İlginç olarak, bazen çamaşır makinesi veya saç kurutma makinesi sesinin yararları bile görülmüştür.

7-Ilık bir banyo yaptırarak bebeği rahatlatın.

8-Bebeğinize yumuşak hareketlerle masaj yapın. Kollarını, sırtını, karnını, bacaklarını nazikçe ve sevecen şekilde ovun. Siz sırtüstü yatarken bebeğinizi yüzüstü üzerinize yatırın.

9-Bebeği kucağınıza alıp karnının üzerine yatırın ve hafifçe sırtına vurun. Karınlarına basınç uygulayıp, sırtlarına vurmak veya sırtlarını sıvazlamak onları rahatlatacaktır.

10-Özellikle öğleden sonraları ve akşam üzerleri onu heyecanlanabileceği ortamlara sokmayın, ziyaretçi sayısını kısıtlayın.

11-Ninni ve şarkı söyleyin. Bebeğinizin beğendiği bir melodi keşfederseniz bunu tekrarlayarak söyleyebilirsiniz.

12-Işıklar, odanızdaki ışıklara dikkatini çekmesini sağlayın. Loş ışıklı odanız varsa oraya götürün ışıkları yakın.

13-Karnına ılık havlu koyun.

14-Bebeğinizi uyku düzenine alıştırmaya çalışın. Örneğin; geceleri daha çok uyumasını sağlayın.

15-Uykusu geldiğinde kendi kendine uyumasına imkan yaratın. Gündüzleri ise çok uzun süreler uyumasına izin vermeyin.

16-Altının temiz olmasına dikkat edin.

Bütün bunların dışında kolikle başa çıkamadığını düşünüyorsanız, doktorunuza danışarak ilaçla tedavi yöntemini tercih edebilirsiniz.

Fakat bilmelisiniz ki, koliği kesen sihirli bir ilaç yok. Ve ilaçların da yan etkileri olabilir.

Bir başka konumuzda Aylara göre bebek beslenmesi nasıl olmalıdır ? başlıklı yazımız olan 12 aylık bebek beslenmesi, 6 aylık bebek beslenmesi ve 7 aylık bebek beslenmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

BEĞEN :
Önceki haberAylara göre bebek beslenmesi nasıl olmalıdır ?
Sonraki haber5 aylık bebek gelişimi nasıldır?

HENÜZ YORUM YOK