Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım?

2
253

Vücuda harcanan enerjiden fazla alınan kalori yağ olarak, karbonhidrat ise glikojen olarak depolanır.Fakat vücudun ihtiyacından fazla depolandıysa glikojen yağa dönüşerek depolanır ve bize bu kilo olarak döner. Eğer sizde metabolizmanız fazla çalışıyorsa vücuda alınan glikojen ve yağ depolanmadan yakılır.

Metabolizma hızını düşürmek için daha düzenli besinler ve kaliteli ama uzun olmayan uykuyla sağlayabilirsiniz. Metabolizma hızını etkileyen diğer faktörler ise cinsiyet, yaş, hastalıklar, sıcaklık, genetiktir. Kilo almak için size rehber olmadan düzenli beslenme dururken sağlıksız yöntemlere başvurmak örneğin kilo aldıran haplar veya kilo aldıran iğneleri kesinlikle önermiyoruz. Bu ilaçları kullanan insanlar tarafından olumlu sonuçlar alınmadığını ortaya çıkmıştır.

Düzenli beslenme de kalorisi yüksek besinler tüketilmelidir. Örneğin kuruyemişler (ceviz, fındık, badem) , meyve suları, fıstık ezmesi, ekmek ve makarna gibi tahıllar, protein değeri yüksek besinler et, süt, peynir, bitkilerden şeker pancarı, mantar, patates, çikolata. Bu besinler gün içerisinde sık sık tüketilmelidir. Ancak bu besinleri tüketirken fazlasının da zararlı olacağı unutulmamalı bu yüzden belirteceğimiz yöntemlere uyulmalıdır.

Dikkat edilmelidir fazla alınan yüksek şeker, şeker hastalığını tetikler, fazla tüketilen et kolesterol düzeyini yükseltir ve vücuttan kalsiyum atımını artırır buna benzer rahatsızlıkların ortaya çıkmaması için belirli ve kaliteli yöntemlerle beslenilmelidir. Peki kilo almak için ne yapmalıyım?

Kilo Almanın Yolları

Bunu sağlamak için birinci madde 3 öğün mutlaka yenilmelidir. Sabah kahvaltısında karbonhidrat değeri yüksek besinler tüketilmelidir örneğin bu öğünde ekmek çok tüketilebilir. Öğle yemeğinde dengeleyici beslenmemiz gerektiği için şeker değeri veya protein değeri yüksek besinler tüketilmelidir.

Akşam yemeğinde ise öğlen tüketilmeyen temel besinler tüketilmelidir. Akşam yemeğinde protein değeri yüksek besinler tüketilmesi önerilmektedir. Çünkü uyumaya yakın saatler olduğu için büyüme hormonunu tetiklemiş olursunuz. Uyumadan hem sağlık yönünden hem de kilo almanız için önemli bir etken olan süt içilmelidir. Eğer isterseniz süte çikolata da katabilirsiniz Bu öğünlerin dışında ara öğünleri kuru yemiş, sütlü tatlılar, dondurma, meyve, meyve sularıyla desteklenmelidir. En az 3 saatte bir öğünler ara öğünlerle desteklenmelidir.

İkinci önemli uyarı ise sağlıklı yağlar tüketimine önem verilmelidir. Organik olmayan yağ tüketimi tokluk hissini artıracaktır bu yüzden tereyağı ve sızma zeytinyağı kullanılmalıdır. 1 fincan sızma zeytinyağı 1920 kalori içerir. Örneğin salatalarına sızma zeytinyağı ve kuru yemiş ekleyerek tüketebilirsiniz.

Üçüncü madde kalori değeri yüksek besinleri bir araya getirin mesela çorbaya et suyu, krema ekleyerek kalori değerini yükseltin. Bir başka örnek sütlacı sade değil üzerine badem, fıstık ekerek yiyin.

Dördüncü madde ise bu düzenli beslenmeyi egzersizle destekleyin. Egzersiz sonrası enerji tüketimini yavaşladığı için kalorisi yüksek besinler tüketilmelidir. Bu eğersiz için doktora başvura bilirsiniz. Egzersiz size kas olarak dönecektir.

Beşinci madde eğer sigara kullanıyorsanız bırakmanızı tavsiye ederim. Sigara insan da tokluk hissi ve iştah kesici özelliği vardır.

Altıncı madde ise öğünlerden önce su tüketilmemelidir. Su iştah kesici özelliğiyle istediğiniz kadar yemenizi önler. İştah kesici besinlere diğer örnekler ise baharatlı besinler, asitli içecekler.

Yedinci madde ise bunları yaptığınızı düşünüyorsanız ve hala kilo alamıyorsanız sağlık kontrollerinden geçmelisiniz hormonal testler yaptırmalısınız. Doktorunuz eşliğinde bir diyet listesi çıkarmalısınız. Biz sizlere dikkat etmeniz gereken hususları sunduk kesin bir sonuç almak istiyorsanız doktorunuzla birlikte bir liste oluşturmalısınız. Sağlıklı kilo almak dileğiyle…

BEĞEN :
Önceki haberLazer Epilasyonun Zararları Var Mıdır?
Sonraki haberAdet Düzensizliği Sebepleri Nelerdir?

2 YORUMLAR