Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

0
180

Kabızlık en sıkıcı hastalıklardan bir tanesidir. Kabız olan insan büyük tuvaletine çıkamaz, çıksa da bir yararı olmaz. Yani dışkılama problemi yaşar. Kabızlık özellikle gebe kadınlarda daha çok görülür. Ya da diyet yapıyorsanız, yağlı ve lifli gıdalar çok tüketmiyorsanız yine kabızlık sorununu yaşayabilirsiniz. Ofis çalışanlarında da kabızlık görülebilir. Çok oturmaktan dolayı bağırsaklar tembelleşir. Sizi bu dertten kurtaracak olan kabızlığa iyi gelen yiyecekleri bu yazımızda açıklayacağız.

Kabızlığı iyileştirmek günlük yaşantınızda yapacağınız ufak değişimler ile mümkündür. Sabah yataktan kalkar kalkmaz aç karnına bol bol su içiniz. Yediğiniz gıdaları olabildiğince çiğnemeye özen gösterin. Bu sayede bağırsaklar kolayca besinleri çözebilir. Günde en az 2 litre su için. Lifli gıdalar yemeye özen gösterin.

Kabızlığa iyi gelen gıdalardan başlıcaları; mürdüm eriği, kayısı, üzüm, kuru kayısıdır. Yüksek şekerli besinlerden uzak durun. Kavurma ve kızartma gibi gıdaları fazla tüketmeyin. Yemek listenizde çorbayı kesinlikle bulundurun. Sebze tüketimine de özen gösterin. Öğün sayınızı arttırın. Günde tıka basa 2 öğün yiyeceğinize, az az 4-5 öğün yiyin. Öğün sayısını arttırıp, miktarı küçültmek sağlıklı yaşamak için de gerekli olan bir etkendir. Prebiyotik yoğurt da kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasındadır. Spor yapın ve bol bol yürüyüşe çıkın.

Kabızlığa iyi gelen besinler

  • Bal ve sıcak suyu karıştırıp için. Bu karışım bağırsakların yumuşayıp, çalışmasına yardımcı olur.
  • Zeytinyağı bol bol tüketin.
  • Fesleğen tohumu, sinameki çayı ve frenk üzümü yapraklarından yapılan bitkisel çayları tüketin.
  • Salatalık kabuğu ve maydanozu birlikte kaynatarak için.
  • Keten tohumu kabızlığı geçirmede bir numaralı yardımcınız olacaktır. Sabahları aç karnına keten tohumu yiyin.
  • Keçiboynuzunu kaynatıp içmek yine kabızlığı geçmesine yardımcı olur.
  • Lahanayı çiğ haliyle sıkıp suyunu çıkartın ve bu suyu tüketin.
  • Son çare olarak müshil ilacı kullanın.

Toparlamak gerekirse, dengeli beslendiğiniz, spor yaptığınız sürece kabızlık sizin sorununuz olmayacaktır. Meyve, sebze ve lifli gıdalar tüketimine özen göstermelisiniz. Kırmızı eti çok fazla yememelisiniz. Gün içerisinde fazla hareketsiz de kalmamalısınız. Geçmeyen kabızlık durumlarında doktorunuza başvurup, tıbbi destek almak en doğru hareket olacaktır. Yukarıdaki besinleri tüketip sonuçlarını yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileğiyle…

Bir önceki yazımız olan Diş Taşı Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BEĞEN :
Önceki haberIPL Epilasyonun Zararları
Sonraki haberTer Kokusunu Önlemenin Yolları

HENÜZ YORUM YOK