İlişkide Aşk Ne Zaman Biter?

0
390

İnsanın temel duygularından olan aşkın hiçbir şekilde tarifi yoktur. Antik Yunan’dan beri aşkın tarifi yapılmaya çalışılmış fakat hiçbir şekilde aşkın tanımına ulaşılamamıştır. Sadece iki kişi arasında yaşanan bu duygu yoğunluğu insanların başlarını döndürmekte ve dünyanın merkezine doğru bir yolculuk başlar. Fakat bir süre sonra da yani ilişkide işler yolunda gitmeyince aşk da bittiği söylenir ve çiftler ayrılır.

Gerçekten Gerçek Aşkı Buldunuz mu?

Ayrılık bahanelerinin başında da eski heyecanı yoktu, eskisi gibi hissetmiyordum, ilişki heyecanını kaybetti veya artık aşık değiliz gibi cümleler duyulmaktadır. Peki, gerçekten ilişkide aşk biter mi? Bunun için her zaman olduğu gibi büyüklerden örneklere de gerek duyulmaktadır. Mesela 50 yıllık evli bir çifte hala birbirinize aşık mısınız diye sorulduğunda yaşlı çiftler aşk mı kaldı bizde diye cevap verecektir. Peki, ne kaldı diye sorduğunuzda sevgi ve saygı gibi farklı kavramlardan bahsedecektirler.

O zaman bu sorudan yola çıkarak aşkın heyecan duyma, adrenalin hissetme ve farklı bir bilinç durumuna geçme gibi tarifleri yapılabilir mi? Eğer bu tarifler yapılırsa yani normalden farklı hissettiren duygulara aşk dersek bu duygular illa bir süre sonra bitecektir. Çünkü ilk başta farklı gelen duygular sonradan alışılmış ve kanıksanmış duygular olacaktır.

Biten Her Aşk Gerçek Aşk mıdır?

Fakat bazı yaşlı çiftler de hala birbirlerine aşık olduklarını ve ilişkilerinde aşklarının hiçbir zaman sönmediğini söylemektedir. Bu durumda da aşkın nesnel bir duydu değil öznel bir duygu olduğu söylenebilir. Yani aşk kavram anlamında evrenseldir fakat duygu anlamında biriciktir. Bu noktada da karşımıza gerçek aşk nedir sorusu çıkmaktadır.

Birçok insan aşık olduğunu sandığı ve bir süre sonra da alışkanlığa döndüğü için ilişkisini devam ettirmiyor mu? Bu alışkanlıktan sıkılınca da eski heyecanı kalmadı diye bahane üretiyor ve ilişkiler bitiyor. Bu yüzden de gerçek aşklar biter mi ya da biten aşklar gerçek mi? Sorusunu da sormadan geçemiyoruz. Şimdiye kadar bir tanım bulunamayan ve hiçbir şekilde rasyonel olarak açıklanamayan aşk konusunda çok düşünülmemeli ve sadece kalbin sesi dinlenerek hareket edilmelidir.

Bir başka konumuzda İlişkilerde Aşkı Öldüren Nedenler başlıklı yazımız olan aşk biter mi, aşkı öldüren ve aşkın yaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

BEĞEN :
Önceki haberEv Dekorasyonu Önerileri
Sonraki haberTrileçe Tarifi

HENÜZ YORUM YOK