Hamilelikte İdeal Kilo Nasıl Olmalı?

0
169

Hamilelikte ideal kilo anne adayının boy ve mevcut kilosuna göre değişkenlik gösterir. İdeal kilosunda olan bşr anne adayını ele alırsak ortalama alması gereken kilo oranı 8 ile 12 kilo arasında olmalıdır. Günümüze bakıldığında artık daha bakımlı ve fazla kilo almamış anneleri görmek mümkün bu durum yıllardır yanlış bilgilendirmelerden dolayı bulduğu her şeyi yiyen kadınların bilinçlenmesi ile ortaya çıktı.

Hemen hemen her hamilelikte ilk 3 ay çok fazla mide bulantıları görünür. Bu durum annenin kilo almasını değil tam tersi vermesini tetikler. Bu dönemde pek bir şey yiyip içemeyebilirsiniz. Ama durun endişe etmeniz gerek yok, bebeğiniz sizden 3. Ayın sonunda beslenmeye başlayacak.

Şunu bilmelisiniz ki fazla ve gereksiz yediğiniz hiçbir şeyin bebeğe ihtiyacı yoktur. Fazla yersen bebeğin kilolu olur lafı tamamen yalandır. Hamileliğinde 40 alan bir bayan bile 2 kilo bir bebek doğurabileceği gibi 8 kilo almış bir bayan ideal kilo olan 3,5 kilo ağırlığında bir bebek dünyaya getirir. Sizin yapmanız gereken dengeli ve sağlıklı bir beslenme tablosu oluşturmalısınız. Asitli içeceklerden uzak durmalı ve fazla kızartma içeren yiyeceklere yaklaşmamanız gerekir.

Asla aksatmamanız gerekenler arasında haftanın en az 2 gün balık yeme ve günde 3 adet omega 3 açısından zengin olan cevizi tüketmek olmalıdır. Bu iki ihtiyacınız bebeğiniz için çok önemlidir. Bunların dışında normal beslenme düzeninize devam edebilirsiniz. Asla kilo almamak için rejim ve ya dadiyet yapmamalı doktorunuz bir sakıncası yoktur demedikçe ağır egzersiz hareketlerinden kaçınmalısınız.

Akşamları 8 den sonra yemek yemeye dikkat etmelisiniz. Günlük en az 2 porsiyon meyve tüketmeli ve en az 3 litre su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Siz dengeli ve zamanında beslendikçe bebeğinizde sizin kadar sağlıklı beslenecek ideal kilosuna ulaşacaktır. Bebeğim kaç kilo oldu diye sıkıntı yapmadan, doktorunuz tarafından önerilmeyen besinleri tüketmeden mutlu bir hamilelik geçirmek sizin elinizde. Bebeğinize kavuşmaya az zaman kalan bu günlerin kıymeti bilin ve onun dünyaya gelişi sırasındaki gerekli olan hazırlıkları yapmaya başlayın.

Bir başka konumuzda Bebeklere Banyo Nasıl Yaptırılır ? başlıklı yazımız olan bebek banyo sıcaklığı, bebek banyosu ve bebek nasıl yıkanır hakkında bilgiler verilmektedir.

BEĞEN :
Önceki haberBebeklere Banyo Nasıl Yaptırılır ?
Sonraki haberHamilelikte Çatlak Önleyiciler

HENÜZ YORUM YOK