Hamilelikte aşerme nedir?

0
173

Kış mevsimidir ama canı çilek çekmiştir. Ne yapacağız? O yiyeceği mutlaka bulacağız. Peki, bu aşerme neden olur? Gelin hep beraber öğrenelim.

Aşermenin sözlük anlamı bir şeyi aşırı derecede çok istemektir. Yukarıda verdiğim örnekten devam etmek istiyorum mesela canınız portakal çekti. Bu vücudumuzun bize verdiği bir sinyaldir.

Aslında vücudumuzun C vitaminine ihtiyacı vardır. Beynimiz bize sinyal göndererek bunu böyle dışa vururuz .

Yani aşırı isteriz. Bu hamilelik sürecinde daha fazla görülür. Aşermek sadece yiyecekle olmayabiliyor.

Mesela hamileler o kadar değişik şeyler aşeriyor ki şaşırıp kalıyoruz. Hamilelerin istediği değişik şeylerden örnek vermek gerekirse sabun, toprak, kil, tebeşir, kül bunlar bazılarıdır.

Bu tür şeylere pika adını vermekteyiz. Bu da vücudun kalsiyum, demirden eksik kaldığını gösterir.

Bunun yanında bu dönemde hamile bayanlarımızın yoğun ilgiye ihtiyacı vardır.

Yoksa aşermeyi kötüye kullanıp eşlerini ve çevresindekileri kötüye kullanabilir. Aşermede ki en önemli noktadan bahsedecek olursak hamilelik döneminde bazı eşler anne adayına şiddet ve psikolojik şiddet uygulayabiliyor.

Hamile olan bayanda bu nedenle kötü şeyler aşerebilir. Mesela sabun. Vücudun ihtiyacı yokken ağza alınması taktirin de zehirlenmelere kadar gidebilir.

Bu nedenle bu süreç boyunca eşinize daha ilgili ve gözlem altında tutarak bu süreci başarıyla atlatabilirsiniz.

Bir başka konumuzda Anne sütü sağma teknikleri nelerdir? başlıklı yazımız olan anne sütü sağma makinası fiyatları, anne sütü sağma makinesi hangisi iyi ve anne sütü sağma videoları hakkında bilgiler verilmektedir.

BEĞEN :
Önceki haberAnne sütü sağma teknikleri nelerdir?
Sonraki haberEmziren annenin beslenmesinde dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

HENÜZ YORUM YOK