Gebelikte Bel Ağrısı Nasıl Geçer ?

0
408

Gebelik dokuz ay boyunca devam eden bir süreçtir. Gebe kadın anne olmaya hazırlanırken beraberinde bir sürü problemlerle karşılaşır. Çünkü gebelik boyunca annenin fiziksel yapısının yanında hormonsal olarak da değişiklikler yaşar. Mide bulantıları ve kusmalar, baş ağrıları, uykusuzluk, sırt ve bel ağrısı gibi şikayetleri olması normal bir durumdur. Anne adayında beliren sırt ağrılarının daha çok hamileliğinin ilerlemesi ile başlar. Özellikle de beşinci aydan sonra bel ağrıları baş gösterir. Bunun sebebi de artık bebeğin anne karnında bele basınç yapması ve kas dengesini bozmasıyla ortaya çıkar. Bel ağrılarının başka bir sebebi de hormonsal olarak karşımıza çıkar. Hamile bir bayan regl dönemini geçirmez.

Regl dönemindeki östrojen hormonu artık salgılanmaz ve onun yerine progesteron hormonu salgılanır. Progesteron hormonunun görevi kasları gevşeterek anne adayını doğuma hazırlamaktır. Progesteronun kas gevşetici özelliği vardır ve bel kaslarının da gevşemesine sebep olur. Kaslar gevşeyince de artık bebeğin ağırlığını taşıyamaz ve bel ağrısı olurşur. Hamile bir bayan öncelikle kilo almaya başlar. Ancak kilonun da normal artışta olması gerekir. Her bir ay için anne adayının bir kilo alması normal olarak görülür. Ve hamilelik sonuna doğru anne adayı dokuz kilo alır. Ancak bazı hamile kadınların otuz kiloya kadar aldıkları görülmüştür ve durum böyle olunca da anne adayının beline ağrılık basıncı olur ve belin ağrımasına sebep olur. Beldeki ağrıların olmaması için hamile bir bayanın kilosuna çok dikkat etmesi gerekir. eğer hamileliliği sırasında bel ağrıları şikayetiniz varsa mutlaka düzenli yürüyüşler yapınız. Çünkü sabah yürüyüşleri bel ağrılarına çok iyi gelir. Spor yapmak hem bebeğin sağlığı için hem de anne için çok faydalıdır.

Bel ağrılarını hafifletmek için sırt üstü yatmayınız, bunun yerine yan yatmanız daha doğru olacaktır. Eğer çalışan hamile bir bayansanız mutlaka oturduğunuz sandalyenin rahat olması gerekir. aynı zamanda ayağınızın altına bir yükseklik koymanız bel ağrılarına iyi gelecektir. Bel ağrılarınız çok varsa ağır yükler kaldırmayınız. Yada ağırlığın hepsini ayaklarınıza ve kollarınıza veriniz. Ağrıyan belinize sıcak kompres uygulayınız ve ağrıyan bölgeye masaj yapınız.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Tiroid Düşüklüğü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BEĞEN :
Önceki haberGöz Altı Torbaları Nasıl Geçer ?
Sonraki haberEvlilik Kararı Vermeden Önce Nelere Dikkat Etmeli ?

HENÜZ YORUM YOK