Evde Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır?

0
221

Yazımıza başlamadan önce belirtmek isterim ki her yanık evde tedavi edilmez. Büyük yanıklarda ilk yapılacak iş hastahanelerin acil bölümlerine gitmektir. Evde tedavi edilebilen yanıklar daha çok sıcak su yanıkları dediğimiz tarzda yanıklardır.
Evde yanık tedavisine başlamadan önce aşağıdaki yazımızı okumanızı öneririz. Çünkü tedaviden önce ilk yardım gereklidir. Vücudumuzun yanan yerine ilk yardım uyguladıktan ve soğuttuktan sonra tedavi aşamasına geçebiliriz. Evde yanık tedavisinde başvuracağımız bazı yöntemler vardır…

Yanıklarda İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır?

  • Yumurta Akı

Yanığın oluştuğu bölgeye sarısından ayrılmış yumurtayı sürmemiz derinin üzerinde kuruyarak koruyucu bir kalkan oluşturacaktır. Bu kalkan yıpranmış, yanmış deriyi dışarıdan gelecek etkilere karşı korur.

  • Aloe Vera

Aloe vera uygulanan tropikal tedavilerin başında gelir. Hem yanığın acısını azaltmakta hem de iltihap oluşumunu önlemektedir. Aloe vera bitkisinin büyük ve taze yapraklarından biri seçilir, iyice yıkanır. Kesici bir alet yardımı ile bu yaprakta kesik açılır. Kesikten çıkan jel yanık olan bölgeye gazlı bez yardımı ile uygulanır.

  • Bal

Bal içerisindeki vitamin ve mineraller ile en etkili antiseptiklerin başında gelir. Soğutulmuş yanık bölgesine bal sürüp, temiz bir gazlı bezle sararak, yanığın çok daha çabuk şekilde iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Mümkünse yanık tedavisi için hiç bir işlemden geçmemiş ham bal kullanın.

  • Kantaron Otu ya da Yağı

Kantaronun antibakteriyel ve dezenfektan gibi tedavi edici özelliklere sahip olması nedeniyle uzun yıllarca yanıkları iyileştirmekte kullanılmıştır.  Bir su bardağı sıcak suda kantaron otunu demleyin ve Bal yönteminde olduğu gibi gazlı bez yardımı ile yanığın olduğu bölgeye uygulayın. Eğer kantaron yağı elinizde varsa direk yanığa uygulayıp, sarabilirsiniz.

  • Lavanta Yağı

Lavanta yağı yanığın acısını azaltmak için kullanılır. Yanık olan bölge daha hızlı şekilde iyileşir.

  • Tespih Çiçeği ve Susam Yağı

Hem tespih çiçeği hem de susam yağı yanıkları tedavi etmekte en etkili yöntemlerden biri olarak bilinir. Yanık bölgesine sürerek uygulamanız durumunda 24 saat içinde etkisini gösterir.

  • Pırasa ve Soğan

Pırasa ve soğan içerisinde en çok antiseptik madde bulunan sebzelerin başında gelir. Hem bunları tüketerek hem de dışarıdan uygulayarak vücudumuzu mikroplardan arındırabilir, hastalıkları tedavi edebiliriz. Yanık tedavisinde ise pırasa ya da soğanı ezerek lapa haline getiriyor, yanık olan bölgeye uyguluyoruz. Yaklaşık 48 saat gazlı bez yardımı ile lapa haline gelmiş pırasa ya da soğanın derimize temas halinde olmasını sağlıyoruz.

  • Kremler

Silverdin, Madecassol, Hametan, Fito, Bepanthen, Sudocream, Anestol Pomat gibi kremler yanık tedavisinde, ağrı azaltma ve enfeksiyon önlemede son derece etkilidir. Yukarıdaki bitkisel çözümlere nazaran etkisi kanıtlanmış tedavi yöntemleridir. Evinizin ecza dolabında bu kremlerden en az birini bulundurmanız şiddetle önerilir.

Yukarıdaki yöntemlerin çoğu denenip olumlu etkisi görülmüşse de doktorunuza danışmanız en mantıklı hareket olacaktır. İlk olarak belirtiğimiz gibi; yanığın şiddeti fazla ise zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gitmeli ve doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemlerini kullanmalısınız. Sizin de uygulayıp olumlu sonuçlar aldığınız evde uygulanacak yanık tedavisi yöntemleri varsa, yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Adet Düzensizliği Sebepleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BEĞEN :
Önceki haberHamilelikte Tiroid Düşüklüğü
Sonraki haberKüçük Odalar İçin Genç Odası Modelleri

HENÜZ YORUM YOK