Emziren annenin beslenmesinde dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

0
47

Emzirme döneminde diğer tabiriyle emziklik döneminde anne beslenmesine dikkat etmelidir.

Bebeklerin günlük ihtiyacını  karşılayan anne sütü günlük olarak 700-800 ml salgılanmaktadır.Annenin bu miktarı salgılayabilmek içinemzirme döneminde mutlaka dengeli beslenmesi gerekmektedir.

Yeterli miktarda anne sütü üretimi içinse uygun miktarda sıvı almaya özen göstermelidir.Bunu için anne günde en az 8-12 bardak sıvı almalıdır.

Bu dönemde suya ek olarak süt ve taze sıkılmış meyve suyu gibi içecekleri de anne yeterli miktarda almaya özen göstermelidir.

Emziklik döneminde zayıflamak için diyet yapmamalıdır.Bu dönemde 1800 kalorinin altında enerji alımı süt yapımını ve sütün besin değerlerini azaltmaktadır.

Emzirme döneminde alkol ve sigaradan uzak durmalıdır.

Soğan, sarımsak, brokoli, kabak, karnabahar, acı baharatlar veya kuru baklagiller anne sütünün tadını değiştirebilir.Bebeğinizde ciddi bir şekilde huzursuzluk oluşursa bu tür besinler bu dönemde daha az tüketilmeli veya hiç tüketilmemelidir.

Bir başka konumuzda Hamilelikte aşerme nedir? başlıklı yazımız olan aşerme hakkında bilgiler, gebelikte toprak aşerme ve hamilelikte aşermek hakkında bilgiler verilmektedir.

BEĞEN :
Önceki haberHamilelikte aşerme nedir?
Sonraki haberAylara göre bebek beslenmesi nasıl olmalıdır ?

HENÜZ YORUM YOK