Dubleks Ev Modelleri

0
1987

Dubleks evler genellikle son dönemlerde az çok yüksek gelire sahip olan çocuksuz veya çocuklu ailelerin tercihleri arasında yer alıyorlar. Zira bu evlerin farklı katlara sahip olmaları hem içinde yaşayan bireyler için geniş alanlar bırakılmasını sağlıyorlar hem de birden fazla çocuğu olanların çocuklarına özel odalar yaratmalarına imkan tanıyorlar. Lakin dubleks ev modelleri bazen pek de içinde yaşayanlara uygun tarzda hazırlanmamış oluyorlar ve bu nedenle evinizi almadan önce pek çok noktaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Dubleks ev modelleri konusunda dikkat etmeniz gereken ilk şey, odaların boyutları ve dizilimleri. Maalesef bazen dubleks evlerin holleri ve koridorları gereksiz yere geniş yapılıyorlar ve bu durum da evin kullanılabilir olan oda alanının çok küçülmesine neden oluyor. Ayrıca oda tasarım ve şekillerinin eşya yerleştirmeye uygun olmaması da karşılaşılan en büyük sorunlardan. Oda şekillerinin kötü olması ise genellikle arsanın şekli ve büyüklüğü ile doğru orantılı.

Almak istediğiniz dubleks evin fiyatı çok uygun olabilir ancak fiyat konusunda da dikkat etmeniz gerekenler var. Pek çok müteahhit maalesef yalıtım malzemelerinden kısarak yapıyı daha düşük masrafla üretiyor ve böylece ilk bir kaç sene boyunca çok güzel görünen daireniz, bir kaç sene sonra nem almaya başlıyor, su çekiyor ve dışarıdan soğuk-sıcak alıyor. Dolayısıyla müteahhitin yapı malzemeleri ve işçilik konusunda harcama yapmaktan çekinmediğinden emin olmadan sırf güzel göründüğü için bir dubleks ev modeli seçmeyin.

Bunun yanında alacağınız evin sunduğu imkanlar da çok önemli. Dubleks evinizi soğuk bir iklime sahip bölgelerden alıyorsanız bahçesindeki havuzu neredeyse hiç bir zaman tam anlamıyla kullanamayacaksınız. Ancak bu havuzun hem fiyata eklenmesi hem de bakım masrafları size gereksiz yere para harcatacaktır. Hatta suyu hiç sevmiyor, havuz yerine deniz tercih de ediyor olabilirsiniz. Ev seçiminizde sadece gösterişli olması için havuz tercihi yapmayın, çünkü o havuz kullanmadıkça pislikle dolacaktır ve evinizi kötü gösterecektir.

Faturalarını kaldıramayacağınız düzeydeki büyüklükte dubleks evleri de heves edip almamanız gerekli. Çok büyük evlerin genellikle ısınma giderleri anlamında başa iş açtığını belirtelim. Bunun yerine daha mütevazi bir yapı işinizi görecektir. Aşağıda sizler için derlediğimiz bir kaç güzel tasarımlı dubleks ev modeline göz atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En İyi Minimal Mutfak Tasarımları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BEĞEN :
Önceki haberElma Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?
Sonraki haberAşırı Terleme Neden Olur?

HENÜZ YORUM YOK