Doğumdan Sonra İş Hayatı

2
208

Dünyanın en zor meslekleri arasında olan anneliğin yanına birde iş hayatı eklenince ortaya çıkan zorluğu daha fazla anlatmamıza gerek yoktur herhâlde. Her doğum yapan yeni annenin ilk düşüncesi acaba iş hayatına dönmeli miyim? Yoksa işimi bırakıp tüm günümü çocuğumla geçirip kendim mi geçirmeliyim.?

Öncelikle hayatın size sunduklarını değiştirme gibi bir lüksünüz olmadığını iyi bilin. Eğer maddi olarak sadece eşinizin maaşı ile geçinmeniz imkânsızsa ve mecbur olarak iş hayatına geri dönmek zorunda iseniz yasal hakkınız olan doğumdan sonra 2 ayınızı bebeğinizle girip daha sonrasında ise yine dilerseniz ücretsiz izinlerinizi kullanıp bebeğinizi biraz daha büyüttükten sonra iş hayatına dönebilirsiniz. Unutmayınız ki, maddi geçimsizlik kaygısının yaşandığı bir ailede bebek büyütmek çok kolay olamayacaktır. Eğer siz çalıştığınızda geçiminiz sağlanacak ise çalışmaktan dert etmeyin. Unutmayınız ki siz bir annesiniz ve her şeyi bebeğinizin daha iyi bir yaşantıya sahip olması için yapıyorsunuz.

Birde diğer bakış açısından bakmaya çalışalım. Bu durumda eşinizin maddi durumunun iyi olduğunu düşünürsek yani sizin getireceğiniz gelire birçok büyük oranda bir ihtiyaç yok ise en az 3 yıl bebeğinizle vakit geçirerek onu büyütmeyi deneyebilirsiniz. Her anne çocuğu ile geçirdiği zamanların yerine asla başka bir şey koyamaz. Hiçbir anneyi çocuğundan ayrı kalan zaman dilini kadar mutsuz edemez.

Böylesine önemli bir kararı eşinizle fikir alışverişi yaparak karar vermeniz doğru olacaktır. En doğru olan şey tabi ki bir bebeği annesinin yetiştirmesidir. Böyle bir imkânınız var ise sonuna kadar değerlendirmenizi öneririz ama eğer çalışmak zorunda iseniz asla kendinizi suçlu hissetmeniz. Çalışacağınız zaman daha programlı bir hayat ile iş sonraları tüm vaktinizi bebeğinizle geçirip tüm günün açığını kapayabilirsiniz. Bebeğinize söyleyeceğiniz seni seviyorum sözcüğü ve ona içten sarılmanız tüm yoklukları unutturacaktır.

Bir başka konumuzda Çocuğuma Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırırım? başlıklı yazımız olan çocuklara kitap, kitap alışkanlığı ve kitap sevgisi hakkında bilgiler verilmektedir.

BEĞEN :
Önceki haberÇocuğuma Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırırım?
Sonraki haberDadı Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

2 YORUMLAR