Doğal Saç Boyası Yapımı

0
373

Biz kadınlar kendimizde değişiklik görmek istediğinde en etkin yolu saçlarını değiştirmekte görüyor. Bu yüzdendir ki oransal olarak saçlarını boyayan kadın oranı daha yüksektir. Ancak biz kadınlar, güzelliğimiz için kullandığımız malzemelerin içeriğini düşünmeden kullanıyoruz. Tükettiğimiz birçok şeyin içindekilere ve son kullanma tarihine bakıyor olsak da derimize sürdüğümüz güzellik için kullanılan birçok maddeye bakmıyoruz.

Kimyasal maddelerin yoğunluğu fazla olan saç boyası da buna örnektir. Zaman zaman saçların dökülmesi veya yıpranması, istenilen hacmine kavuşmaması, derinin yanması gibi olumsuz sonuçları görülmektedir. Saç boyasının üretiminde kullanılan 22 maddenin üretimi Avrupa ülkelerinde yasaklandı. Günümüzde sağlığa önem veren ve bu hususta daha tedbirli insanların sayısı artığı için doğal yollarla bakımın önemi artmıştır. Sizde saçlarınızın sağlığını önemsiyorsanız doğal yollarla saçlarınızı boyayabilirsiniz.

Doğal saç boyasını yapmanın küçük püf noktaları vardır. Kullanılan bitkiler iyice ezilmelidir ve küçük tanecik haline getirilmelidir. Malzemelerin üzerine soğuk su değil sıcak su yavaş yavaş eklenmelidir. Karışım saç diplerinden başlayarak uçlara doğru sürülmelidir. Daha sonra da hava almasını önleyecek şekilde kapatılmalıdır. Bitkisel boyalar uzun süre kalıcı olmadığı için ay da bir kere uygulanmalıdır. En son olarak saçınızda kimyasal saç boyası varsa olumlu sonuçlar alamaya bilirsiniz.

Doğal saç boyası nasıl yapılır?

Doğal bakımın en bilineni kınadır. Kına Ortadoğu, Hindistan ve Kuzey Afrika’da yetiştirilen bir bitkiden elde ediliyor. Ancak kınadan tek bir saç rengi elde edildiği için başka yollara başvuruluyor. Bunun için çivitle karıştırılıyor.

  • Saçımızın koyu, siyah saç rengini alması için;

Tencereye koyduğumuz 1 fincan adaçayı ile 1 fincan siyah çayın üzerine kaynatılmış sıcak suyu yavaş yavaş ekleriz. 15 dakika kaynadıktan sonra süzüp saça uygularız. Yaklaşık 6 saat kadar beklettikten sonra saçınızı yıkayabilirsiniz. Yalnız saçlarınız sarı tonlarındaysa bu uygulamayı üst üstte tekrarlamalısınız sonuç almanız için. Siyah tonları elde edilmesi için bu karışıma ceviz kabuğu da ekleyebilirsiniz.

  • Saçımızın kahverengi rengini alması için;

Kahverengi saç boyası için rengini kuvvetlice veren kahve ya da siyah çay kullanabiliriz. Bir diğer karışım ise karanfil ile ada çayıdır. Yarım su bardağı karanfile 2 su bardağı suyla kaynatıyoruz aynı işlemi de ada çayına da uyguluyoruz. Yaklaşık 15 dakika kaynadıktan sonra 1 çay kaşığı kınayla birlikte karıştırıyoruz ve süzüp saça uyguluyoruz. Kına bulunduğu için saç koyu renk olabilir bu yüzden istenilen renge birkaç yıkamadan sonra ulaşılabilir.

  • Saçımızın sarı rengini alması için;

Sarı rengini elde etmek için aynısefa, papatya, ışkın kökü, mahunya bitkileri ve limon kullanabiliriz. Tencereye konulmuş 1 su bardağı kurutulmuş papatya bitkisinin üzerine 1 su bardağı kaynatılmış su ekliyoruz. Yaklaşık 15 dakika kaynatıyoruz ve süzüp saça uyguluyoruz. Yarım saat kadar güneşte bekledikten sonra ise saçların doğal bir şekilde sarı renk aldığını görebilirsiniz. Bu uygulamayı sık sık uygulayarak istediğiniz renge ulaşabilirsiniz.

BEĞEN :
Önceki haberTuz Çeşitleri Nelerdir?
Sonraki haberSpor Yapmadan Zayıflanır Mı?

HENÜZ YORUM YOK