Doğal Saç Bakımı

0
180

Saçların yağsız, dolgun ve parlak olması her kadının birinci amacını oluşturmaktadır. Fakat saç bakımı oldukça zor ve detay isteyen bir bakım olmaktadır. Çünkü bütün gün açıkta olan ve dış etkenlerin tozuna, pisliğine maruz kalan saçlar için yapılması gereken ekstra bakım işlemleri vardır. Kadınların bu bakım işlemlerini sürekli olarak uygulaması ve asla bakım işlemleri arasında uzun zaman aralıkları olmaması gerekmektedir. Saç bakımında dengesiz zaman aralıkları yapılan tüm bakım işlemlerini boşa çıkartacaktır.

Saçların daha canlı ve daha dolgun görünmesi için öncelikle doğal saç bakımı çok önemlidir. Bunun için de saçların yıkanmasında kesinlikle doğal kükürtlü ve zeytinyağlı sabunlar kullanılması gerekmektedir. Kullanılan şampuanların ve saç kremlerinin içinde birçok farklı kimyasal madde bulunmasından dolayı bu saç temizleme ürünleri aslında saçlara en çok zarar veren ürünler arasında olmaktadır. Bu yüzden de her zaman doğal ürünler kullanılmalıdır.

Güçsüz Saçlar İçin Doğal Saç Bakımı

Saç temizliğinde her gün saçların yıkanması saç diplerini ve saç köklerini güçsüzleştirecektir. Haftada 3 veya 4 kere yıkanması en doğru işlem olacaktır. Ayrıca saç temizliğinde kaynar su yerine daha ılık su tercih edilmesi gerekmektedir. Kaynar su her zaman için saç derisine zarar verecek ve kepek oluşumuna neden olacaktır.

Ayrıca saçların kurutulmasında da dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır ki o da saç kurutma makinelerinin çok yakından ve oldukça fazla saça uygulanması olacaktır. Saç kurutma makineleri ile saçları kuruturken daha uzak mesafeden ve düşük ayarda kurutmak gerekmektedir. Saç kurutma makinesi saçın yıpranmasına ve koparak dökülmesine neden olacaktır. Bu tür işlemleri doğru bir şekilde gerçekleştirdikten sonra saçı besleyen ve koruyan doğal saç maskesi yapılabilir.

Zeytinyağlı Doğal Saç Maskesi Yapılışı

Saçların daha canlı görünmesi, kepek ve yağlanma sorunlarının ortadan kaldırılması için yumurta akı ve hakiki zeytinyağı maskesi en iyi sonuç olacaktır. Hakiki zeytinyağı biraz kısık ateşte ısıtılmalı ve sonrasında içine yumurtanın akı karıştırılmalıdır. Ardından bu karışım saç diplerine masaj uygulayarak yedirilmeli ve bu işlemden sonra da nemli bir havlu ile saçlar kapatılarak ortalama 30 dakika beklenmelidir. Sonrasında saç ılık su ile yıkanmalı ve hafif nemli bırakılmalıdır. Bu saç maskesi ayda iki kere uygulanması halinde oldukça etkili sonuçlar verecektir.

Bir başka konumuzda Evde Yapılan Cilt Maskeleri başlıklı yazımız olan cilt, cilt maskesi ve evde maske hakkında bilgiler verilmektedir.

BEĞEN :
Önceki haberModa Programları ve Gençler
Sonraki haberPratik Dekorasyon Önerileri

HENÜZ YORUM YOK