Dadı Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

0
127

Çalışan her annenin en büyük kâbusu olan dadı konusu, maalesef çoğu zaman büyük bir dert haline gelebiliyor. Siz çalıştığınızda bebeğinizi teslim edeceğiniz kişiler öncelik olarak anneanne ya babaanne gibi birinci derecede akrabaya bırakılması gibi bir imkân varsa kesinlikle bu şıkkı seçmenizi öneririz. Bebeğinizi kendi evladı gibi büyütecek akrabanız için asla gözünüz arkada kalmayacaktır. Peki; diyelim ki böyle bir imkânınız yok ve hiç tanımadığınız bir dadı arayışına girmek zorundasınız peki dadı seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekilenler nelerdir?

Dikkat etmeniz gereken ilk önemli unsur, mutlaka bir referansı olan dadı ile görüşme yapmaktır. Geçmişte tanıdığınız birilerine yardımcı olacak bir bayana içiniz bir nebze daha rahat olacaktır. Tabi ki referansı olsa bile baştan konuşmanız gereken kuralları hiçe sayamaz.

Öncelikli olarak asla sigara ve kötü alışkanlıkları olmayan birini seçmelisiniz.  Bu konuda katı kurallarınızın olduğunu kesin bir dille belirtmelisiniz. Bir sonraki kuralınız ise vardiya saatleri içerisinde sadece bebeğinizle ilgilenmesini önermeniz. Çocuk oynarken onu bırakıp televizyon izlememeli ve asla uzun görüşmeli telefon konuşmaları yapmamalılar. Bu her iki durumda önemlerinizi almaz iseniz maalesef suiistimale çok açık bir konu haline geliyor.

Bir diğer aşama ise bebeğinizin beslenmesine ve tam izliğine göstermesi gereken özeni onla paylaşmalısınız. Yemeğini siz yapabilir ve ısıtıp yedirmesini isteyeceğiniz gibi, kendisinin de yapmasını isteyebilirsiniz. Çocuğun boş zamanlarında onunla zekâ oyunları oynamasını ve yetenekleri için destek olması yönünde talimatları verebilirsiniz.

Ve asla unutmamanız gereken son konu ise, evinize iş yerinizden de izleyebileceğiniz bir sesli kamera sistemini kurdurmanız. Banyo haricinde her odaya kamera koydurabilir ve bebeğinizin gün içerisinde neler yaptığını görebilirsiniz. Özellikle sesli kamera sistemlerini tercih edin. Unutmayın ki çocuklar her zaman görsel şiddete değil, işitsel şiddete de maruz kalıyorlar.

Bir başka konumuzda Doğumdan Sonra İş Hayatı başlıklı yazımız olan çalışan çocuklu kadın, çocuklu kadın ve iş ve çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

BEĞEN :
Önceki haberDoğumdan Sonra İş Hayatı
Sonraki haberBebeklere Banyo Nasıl Yaptırılır ?

HENÜZ YORUM YOK