Çocuklarda otizm hastalığının nedenleri

0
70

Otizm hastalığı bir bebeğin doğduktan sonra 3 yıl içinde farkedilen önemli bir gelişim hastalığıdır. Otizm, beynin yapısını ve işleyişini etkileyen sinir sistemindeki sorunlardan kaynaklanır. Ayrıca otizm hastalığının çocuk yetiştirme biçimiyle ve ailenin sosyo ekonomik durumuyla hiçbir alakası bulunmamaktadır. Otizm hastalıklı çocukların dış görünüşü diğer çocuklara göre farklı değildir. Fakat davranışları diğer çocuklara göre çok farklıdır. Dolayısıyla otizm teşhisi laboratuvar sonuçlarıyla belirlenmez. Tanı uzmanlar tarafından çocuğun doğrudan gözlenmesi ile aileye bazı sorular yöneltilmesi ile konulur. Bunun yanında birkaç gelişim testide yapılmaktadır.

Otizmli çocuklarda çok değişik düzeylerde öğrenme güçlüğü ve zeka geriliği görülebilir. Çok azında üstün yetenekler bulunmaktadır. Aslında bu toplumda yanlış bilinir. Tüm otizmli çocukların üstün zekalı olduğu düşünülür. Oysa ki bir çoğunda zeka geriliği veya farklı düzeylerde öğrenme güçlüğü görülebilir. Otizm tanısı 12. aydan itibaren konulabilir. Erken tanının önemi ise çok büyüktür. Çünkü erken tanı alan otizmli çocuklar çok hızlı ilerleyebilirler.

Otizm hastalığında en gerekli ve en etkili yöntem eğitimdir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre otizmli çocuklara uygulanan eğitimde çocukların iyi düzeyde ilerledikleri görülmüştür. Bunun yanında uygulanan diğer tedaviler sadece destekleyicidir. Hangi yöntemi benimserseniz benimseyin özel eğitim şarttır. Özel eğitimin beklenen en büyük yararı sosyal iletişimi güçlendirmektir. Bunun yanında problem davranışların azaltılması amaçlanmaktadır. Otizmli çocuklarda eğitimin kesintisiz ve yoğun olması gerekmektedir. Yani bir otizmli çocuk haftada en az 20 saat eğitim almalıdır.

BEĞEN :
Önceki haberÇılgın Gelinlik Modelleri
Sonraki haberSosyal fobi belirtileri nedir ?

HENÜZ YORUM YOK