Çocuğunuzu Yeni Kardeşe Hazırlayın

3
177

Aileye yeni bir bireyin katılacak olması elbette ki çok büyük bir farklılık yaratır hele ki evde bulunan başka bir çocuğunuz varsa bu süreç hem sizi hem de çocuğunuzu etkiler . Eğer hamilelik sürecini çocuğunuza doğru bir şekilde anlatamaz ve yeterince özenli davranmazsanız çocuk gelecek olan bebeği kendine rakip görür ve hiç istemediğiniz davranışlar içine girebilir. Çocukların en önemli istekleri ilgi ve sevgidir yeni bebek bu ilgi ve sevgiyi kendi üstüne çekeceği için büyük çocuk bir hayal kırıklığı ve ilgi eksikliği dolayısıyla yeni bebeğe karşı bir cephe alır duruma geçer tabi bu bazen sevimli olsa da bazen tehlikeli durumlara sebebiyet verebilir. Bu yüzden çocuklarınız her daim kontrolünüz altında olmalılar.
Hamilelik sürecinde her şeyi çocuğunuz ile beraber yapmalı yeni bir kardeşi olacağını ona anlatmalısınız.

Ona hamileyken yaşadığınız heyecanları ve varsa bebeklik fotolarını onunla paylaşmalısınız sizin isteğiniz ve heyecanınız onun da hoşuna gidecek ve o da sabırla beklemeye başlayacaktır. Evin içinde vakit geçirebileceği yeni bir arkadaş fikrini ona o kadar güzel anlatmalısınız ki doğumu dört gözle bekleyecek hale gelmeli aksi takdirde yeni gelen onun için rakipten başka hiç bir anlam taşımayacaktır. Onunla beraber ev ziyaretleri yapabilirsiniz özellikle yeni doğmuş bebeği olan arkadaşlarınızın yanına gidin ve ne kadar eğlendiklerini göstermeye çalışın, bebeğin sevimli olduğunu ilerde ona destek olacağını onun sayesinde teyze ,hala, dayı ve ya amca olabileceğini anlatmaya çalışın. Eğer varsa kendi kardeşlerinizle olan ilişkilerinizi anlatın ve kardeşliğin güzel taraflarından bahsedin.

Çocuk gelişim sürecinde önemli anılarını paylaşan güzel bir Blok Biraz Elif Biraz Ada

Her çocuk yoğrulmaya müsait bir oyun hamuru gibidir ona hangi şekli verirseniz. o kalıba girer yani çocuğunuzun kıskanç ve sürekli bencil davranması durumları da sizin elinizde tam tersi paylaşımcı ,uyumlu ve ılımlı davranması da sizin elinizde yani çocuğunuzun nasıl davranacağına ,nasıl bir insan olacağında tamamen etken olduğunuzu unutmayın ve her zaman için önemli olan şeyin beraberlik ve huzur olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Bir başka konumuzda Sağlıklı Forma Girmek İçin Öneriler başlıklı yazımız olan diyet, kilo verme ve zayıflama hakkında bilgiler verilmektedir.

BEĞEN :
Önceki haberDoğal Vücut Sıkılaştırıcılar Nelerdir ?
Sonraki haberCansız Saçlara Bakım Önerileri

3 YORUMLAR

  1. Aslında kardeş için büyük kardeşin yaşı çok önemli olgun ise anlayışla karşılayabilir fakat küçük ise aşırı kıskançlık yaşar.