Çocuğuma Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırırım?

0
272

Aslında bu sorunun cevabı uzun uzadıya makaleler yazılmasına gerek kalmayacak kadar basittir.  Bir alışkanlığı kazandırmadan önce kişinin böyle bir alışkanlığı varmı dır bunu bilmeli. Toplumun en küçük birimi olan aile de, biz ebeveynler zaman zaman kendi kazanımımız olmayan bir çok şeyi çocuğumuz da görmek isteriz. Örneğin hiç bir müzik aleti çalmayı bilmeyen bir annenin kızını illa ki keman kursuna göndermek istemesi gibi. Bazı yetenekler genlerle alakalı olsa da bazı yeteneklerin de bireyin kendisi ile alakalı olması gibi..

Çocuğuna örnek rol model olmak isteyen ebeveynlerin hemen hepsi bilmelilerdir ki çocuklar gördüklerini daha çabuk uygularlar. Eğer çocuğumuzun yanında, gözü önünde kitap okursak hatta bunu alışkanlık haline getirirsek  zamanla çocukta gördüğünü uygulacaktır. Peki “-Ben okuyorum ama çocuğum kitapları henüz yırtmayı seviyor” diyorsanız kitap okumayı eğlenceli hale getirebilirsiniz. Yaş gruplarına uygun kitaplar seçerek ve yine uygun  yaş grubuna göre büyük ve bol renkli resimleri olan, ilk zamanlar için kısa hikayeler.. Hikayeleri okurken ses tonu ve çocuğunuz için işitsel zekaya ulaşmak çok önemli. Düz bir okuma değil de uygun sesler ve canladırmalar yaparak kitap okumak çocuğumuz  için daha eğlenceli ve merak uyandırıcı olabilir.  Yine uygun yaş grubuna ait çocuk kitapları seçerken kolay yırtılmayan, kalın sayfalı kitapları tercih edebiliriz.

Ve küçükte olsa kitaplıklar.. İçinde rengarenk kitaplar olan bir kitaplık  bir çok pille çalışan oyuncaklardan daha iyidir.. Doğumu yakın olan bebekler için hazırlanan bebek odalarında keşke minik kitaplıklar ve renkli kitaplarda olsa. Dekor için değil tabiki. Böyle bir temelle büyüse çocuklar.. Çünkü kitap okuma alışkanlığı ne kadar erken başlanırsa o kadar kâr!

Bir başka konumuzda Sağlıklı Yaşam İçin Ne Yapmalıyız ? başlıklı yazımız olan alkol ve sigara, sağlıklı gıda ve spor hakkında bilgiler verilmektedir.

BEĞEN :
Önceki haberİlişkilerde Aşkı Öldüren Nedenler
Sonraki haberDoğumdan Sonra İş Hayatı

HENÜZ YORUM YOK