Cildi Güzelleştiren Meyveler

0
251

Sağlıklı ve dengeli beslenmek zinde yaşamın ve sağlıkla ışıldayan cildin sırrıdır. Pek çoğumuz düzenli yaptığımız günlük, haftalık veya aylık bakımlar ile cildimizi dışarıdan beslemeye çalışmaktayız. Bu işlemlere saatlerce vakit ayırıyoruz, kullandığımız ürünlere ufak çaplı bir servet yatırmaktayız. Oysa amacımız sağlıklı bir cilde sahip olmaksa öncelik cildimizi içeriden beslemek olmalıdır. Bunun formülüde sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmekten geçmektedir.

  • Ahududu

Kırmızı rengi ve lezzeti ile dikkat çeken ahududu, A, B1, B2 ve C vitaminleri bakımından zengin bir meyvedir. A vitamini cildin sağlıklı ve pürüzsüz olmasını sağlarken C vitamini, cildi sıkılaştırır.

  • Ananas

Sıcak olan ülkelerde yetişen ananasın hem beden hem de cilt sağlığı açısından faydalı bir meyve olduğu yıllardan beri bilinmektedir. Ananas demir, kalsiyum ile B ve C vitaminleri bakımından zengindir. B vitamini ile yeni cilt hücrelerinin çoğalmasını sağlamaktadır. C vitamini ise kolajen oluşumuna yardımcı olmaktadır.

  • Armut

Kış mevsiminde çok kolay bulabileceğiniz armut, içeriğindeki C vitamini ile cildi sıkılaştırmakta. Bu meyvedeki beta karoten maddesi cildin pürüzsüz ve daha canlı görünmesini sağlamaktadır. İçeriğindeki alfa arbutin maddesi ise cilt lekelerine karşı çok etkilidir.

  • Böğürtlen

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan böğürtlen, cilt için çok faydası olan bir meyvedir. C vitamini açısından zengindir. C vitamini ciltteki yeni hücre oluşumunu desteklemekte ve dokuların sağlam olmasını sağlamaktadır. Böğürtlen ayrıca, güneş ışığından zarar görmüş ve yıpranmış ciltleri onarmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Tırnak Sağlığı İçin Ne Yapılmalı ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BEĞEN :
Önceki haberZayıflatan Yiyecekler
Sonraki haberSuyun Cilde Faydaları Nelerdir?

HENÜZ YORUM YOK