Bebeğinizin doğduğu ilk andan itibaren onun temizliğini ve bakımını nasıl yapacağınızla ilgili kafanızda birçok soru olabilir.Bunlardan bazıları göbek kordonu temizliği,yüz temizliği,kulak temizliği,burun temizliği gibi bir çok temizlik.Şimdi bu sorularınızın cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Göbek kordonu temizliği;

Göbek kordonu doğumdan sonra ortalama 10-15  gün içinde düşer.Göbek bağı hassas bir bölge olduğundan temiz tutulması gerekir.Temiz tutmak içinse saf alkolle günde 1 kerede olsa pansuman yapmanızda fayda vardır.Göbek bağı çevresinde göbek bağı düştükten sonra hafif kanamalar meydana gelebilir.Bundan korkmanıza gerek yoktur ama yine de çocuk doktorunuza götürmeniz de fayda vardır.

Yüz temizliği;

Bebeklerin yüzleri hassas olduğundan dolayı çok fazla öpülmemesi gerekmektedir ve günlük olarak ıslatılmış temiz bir bezle silinmelidir.

Mama yine bebeklerinizin yüzüne veya boyun çevresine mama veya süt bulaşabilir.Bunun için yapmanız gereken ıslatılmış temiz bir bezle yüz bölgesini ve boyun bölgesini temizlemektir.

Kulak temizliği;

Bebeğinize banyo yaptırdıktan sonra mantar oluşmaması için kulak arkasını kurulayınız.

Kulağın içine hiçbir madde(kulak çöpü,firkete) sokulmamalıdır.Çünkü bebeklerin kulak zarı çok hassastır.Eğer kulak çöpü kullanacaksanız kulağın içine sokmadan sadece kulak çevresini temizlemeniz yeterli olacaktır.

Göz temizliği:

Bebekler doğdukları ilk aylarda gözlerinde çapaklanma olabilir.Bunun için göz çevresini steril gazlı bir bezi kaynatılmış ılımış olan bir suda ıslatarak gözü içten dışa doğru yani burun tarafından şakaklara doğru yumuşak bir şekilde temizlemeniz yeterli olacaktır.

Bir gözü temizledikten sonra diğer göz için yeni bir kullanmanız gerekir.

Burun temizliği;

Eğer bebeğinizin burnunda bir şey varsa bunun hapşırarak doğal yolla çıkarabilir.

Burnuna asla bir cisim sokmayınız.Eğer bu yeterli olmuyorsa doktorunuzun önerdiği deniz suyu veya sprey sıkılarak ıslatılmalı ve burun pompasıyla temizlenmelidir.

Ağız temizliği;

Bebeğinizin ağzı sağlıklı ise ekstra bir şey yapmanıza gerek yoktur.Eğer mantar(pamukçuk) oluşmuş ise doktorunuzun tavsiyeleri ile bakımını yapabilirsiniz.

El temizliği;

Bebeklerde el temizliğine büyük önem vermelisiniz.Bebeğinizi seven kişilerin elleri temiz olmayabilir ve  bebeğinizin eline dokunarak mikrop bulaştırabilir.Bebekler hassas olduklarından enfeksiyona açıktırlar.Biliyorsunuz ki bebekler belli bir aya geldiklerinde ellerini sürekli ağızlarına götürürler.Bu da bir çok hastalığa davetiye çıkarır.

El temizliği için ellerini ıslatılmış temiz bir bez veya pamukla silebilir siniz,yada bebek sabunlarıyla ellerinin  kıvrımlarını ve parmak aralarını sabunlayıp güzelce durulayınız.

Bebeklerin el temizliğini her gün düzenli olarak yapmalısınız.

Tırnak bakımı;

Bebeklerin tırnakları ilk zamanlar çok keskin olur ve buda hem bebeğinize hem size zarar verebilir.İlk haftalarda bebekleriniz tırnakları hızlı uzar ve haftada 1-2 defa kesmek gerebilir.Ayak tırnakları el tırnaklarına göre daha az uzar.Ayak tırnakları kendisine fazla zarar vermediği için uzadıkça kesebilirsiniz.

Bebeğiniz sakinken tırnağı kesilmelidir.Banyodan sonra uyurken kesebilirsizin çünkü banyodan sonra tırnakları yumuşar.

Bebeğinizin tırnak makası ona ait olmalıdır.

Genital bölge temizliği;

Kız bebeklerde genital bölge temizliği için vulvayı yukarıdan aşağıya doğru yavaş olacak şekilde sonra etrafını ve son olarak da anüs çevresini silmelisiniz.

Erkek bebeklerde ise penisi yukarıdan aşağıya doğru ve ardından yumurtalıkları içine alan torbaların kıvrımlı derisini ve sonra anüs çevresini silmelisiniz.

Alt temizliği;

İlk haftalarda bebeğinizin altını çok sık değiştireceksiniz.Altını değiştirdikten sonra bebeğinizin altının kuru olmasına özen gösteriniz.Islak kalan bebeğin cildi hassastır ve zarar görür.

İlk iki ay suyla ıslatılmış pamukla bebeğinizin altını temizleyin ve ardından temiz bir bezle kurulayıp altını bağlayın.Daha sonraki aylarda bebekler için özel olarak üretilmiş ıslak mendilleri kullanabilirsiniz.

Bebeğiniz altını her ıslattığında ve kirlettiğinde pişik oluşumunu önlemek için  mutlaka temizlemelisiniz ve her temizleme sonrası pişik kremi kullanın.Alt temizleme sırasında tüm malzemeleri yanınızda bulundurmanız işinizi kolaylaştıracaktır.Temizlik işlemine başlamadan önce ellerinizin temiz olmasına özen gösteriniz.

 

Bir başka konumuzda Bebekler ne zaman yürümeye başlar? başlıklı yazımız olan bebek ne zaman yürümeye başlar ve bebekler ne zaman yürür hakkında bilgiler verilmektedir.

BEĞEN :
Önceki haberBebeklerde ilk diş ne zaman çıkar?
Sonraki haberOyun parkı yatak modellerine öneriler

HENÜZ YORUM YOK