Bebeklere Banyo Nasıl Yaptırılır ?

0
145

Her yeni annenin en büyük endişesi olan bebek yıkama bazen bir işkenceye dönüşebiliyor. Özellikle ilk kez doğum yapmış ve bebek bakımı ile bilgisi çok bulunmayan anne, bebeği tutmaya bile korkanken yıkamayı akıllarından dahi geçiremiyorlar. Oysaki uzmanlar bebeğin ilk yıkamada annesinin ellerinin değmesi ve bebeğini yıkamasında bebeği üzerinde çok olumlu etkiler bıraktığını açıklıyor.

Bu durum için bir aile büyüklerinizden yardım alabilirsiniz. Öncelikle banyo yapılacağı ortamı hazırlamalısınız. Kış ayında iseniz sıcak olan bir odayı seçmeniz daha doğru olacaktır. Bebeği soymadan önce, yıkandıktan sonra giyeceği kıyafetleri hazırda tutmanız ve mümkünse genişçe bir havluyu hazır eteniz gerekir.

Bebeğiniz yaklaşık bir yıl bebek küvetlerinde rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Son yıllarda moda olan bebek filesi uzmanlar tarafından önerilmiyor. Bebek olabildiğince kendini suyun içinde hissetmeli ve üşümesine olanak verilmelidir. Bir büyüğünüz ile bebeğinizi kendinizin dirsekleriniz ile kontrol ettiğiniz su sıcaklığına yavaş yavaş koymaya başlayınız. Birden koymanız bebeğinizi ürkütür ve banyo yapmaktan korkutabilir. Önce ayaklarını suyun içine koyup alışmasını sağlayıp birkaç saniye sonra tamamen yatırabilirsiniz. Başının altına bir temiz havlu katlayıp koymanız onun rahatlığına yetecektir.

Bebeği ellerinizden kaymaması için koltuk altından tutmalısınız. Siz tutma işlemini yaparken diğer yardımcınız hafifçe bebeğinize masaj hareketleri ile yıkama işlemine başlayabilir. Unutmayınız ki bebeğiniz daha yeni doğdu ve saatlerce yıkanması için gerekli olan kire sahip değildir. Ortalama 5 dakikalık bir yıkama yeterli gelecektir. Öncelikle vücudunu yıkadıktan sonra en son saç kısmına geçmeli ve bir kez şampuan kullanmanız yeterli gelecektir. Suyu kesik kesik döküp bebeğin nefes almasına izin verin. Eğer ağladığını görüyor iseniz rahatlaması için ona dokunan ve sakinleştirici cümleler kurun. Çıktıktan sonra iyice kurulayın ve mutlaka saçlarını tarayarak kurumasını bekleyin. Asla ve asla kurutma makinesı kullanmayın. Bebeği kuruttuktan sonra zaman kaybetmeden giydirmeye başlayın.

Bir başka konumuzda Dadı Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekilenler başlıklı yazımız olan bakıcı, bakıcı seçimi ve dadı özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BEĞEN :
Önceki haberDadı Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekilenler
Sonraki haberHamilelikte İdeal Kilo Nasıl Olmalı?

HENÜZ YORUM YOK