Bebeklerde Uyku Problemleri

0
150

Bebeklerin sağlıklı gelişimi için beslenme kadar uyku da önemlidir. Anneler bebeklerinin gece boyunca uyumasını beklerler ancak özellikle yeni doğanlarda uykusuz geceler geçirirler. Yeni doğan bebeklerin 2 saatte bir uyanarak beslenmeleri beklenir ve bu normaldir ancak yavaş yavaş büyüdükçe uyku aralığı artar bebek daha uzun sure gece uyanmadan kalabilir. Ortalama bir uykuda 1-2 kez uyanması gözardı edilebilir ancak gece saat başı uyanıyorsa altında yatan sorunları anlamak ve sorunlara çözüm getirmek gerekir. Bir yaşından itibaren bebeklerin bir çoğu uyku düzenini oturturlar ve ebeyevnlere rahat bir nefes aldırırlar sadece küçük bir kısmi uykuyla baş edemez burada da is anneye düşer uyutmanın yollarını arar. Ayakta sallamak, emzikle uyutmak, kucakta uyutmak gibi yöntemlere başvuran anneler, gece bebeklerinin uyanmalarından şikayet ederler. Bu durum uykunun bebek tarafından yanlış ilişkilendirilmesiyle oluşur.

Örneğin emzikle uyuyan bir bebek uyandığında ağzında emziğini ister, düşmüşse bu onun uykusunun bozulmasına yol acar ta ki annesi gelip emziğini tekrar verene kadar uykuya dalamaz. Emziğini tekrar alıp emen bebeklerde bu sorun olmasa da çoğu bebek bu yeteneğe sahip değildir. Uyku sorunlarından bir tanesi daha ise büyüyen bebeğin etrafını iyiden iyiye merak etmeye başlamasıdır her gün keşfedecek yeni bir şey yanda yeni beceriler uykuya direnmeye başlamasının başka nedenidir. Açlık, uykuyla doğrudan bağlantılıdır. İyi beslenmemiş bir bebek gece boyunca beslenmek için uyanacaktır ancak her uyanma açlık olmayabilir gece emmeye alışmış bir bebek sadece alışkanlık için de emmek isteyecektir. Gece beslenmesini bırakmak için (ilk üç ayda gece beslenmesi önemlidir)

Uyku problemlerinin besin alerjisinden de  kaynaklanıyor olabilir.Özellikle inek sütü alerjisi olan çocuklarda uyku problemi yaratıyor.. Süt alerjisinin klinik bulguları olan bebeklerde, tipik bulgular yoksa bile sadece sütün diyetten kesilmesiyle uyku problemleri düzelmektedir.Besin alerjisi olan çocukta uykusuzluk problemi yaşanırken, bunun besin alerjisinden kaynaklandığı anlaşılabiliyor. Fakat hiçbir besin alerjisinin klinik bulgusuna rastlanmayan çocuklarda, elle tutulur – gözle görülür teşhis, uykusuzluk ve uyku problemiyle yapılabiliyor.

Bebek yaşamı hakkında kişisel tecrübeler bulabileceğiniz blok sayfa : Biraz Elif Biraz Ada

BEĞEN :
Önceki haberDoğal Gıdalar İle Cilt Güzelliği
Sonraki haberSağlıklı Forma Girmek İçin Öneriler

HENÜZ YORUM YOK