Aşırı Terleme Neden Olur?

0
199

Bazı insanlar diğerlerine göre daha çok terlerler. Hatta bazen bu terleme aşırı olabilmektedir. Özellikle yaz aylarında giyilen giysilerden aşırı terleyen insanlar hemen kendilerini belli eder. Ortam sıcaklığı normal olduğunda, spor gibi aktiviteler yapılmadığında, herhangi acı, baharatlı bir madde tüketilmediğinde, stres ve heyecanlı olmadığınızda yaşadığınız terleme aşırı terlemeye girer.

Aşırı terleme kişiyi ve çevresindekileri hem görünüş hem de koku açısından oldukça rahatsız etmektedir. Normal koşullarda dakikada vücudun bir metrekaresine yaklaşık bir mililitre ter salgılanır. Aşırı terleyen kişilerde bu düzey 35 – 40 mililitreye kadar çıkabilmektedir. Yani aşırı terleyenler, normal insanlara göre 35 – 40 kat daha fazla terlemektedir. Aşırı terlemenin tıp bilimindeki adı ise hiperhidroz‘dur. Genelde el, ayak, koluk altı, yüz, alın ve kafada görülen aşırı terleme kişinin sosyal yaşamını ve psikolojik durumunu da olumsuz etkilemektedir.

Terleme aslında vücudun ısısını düşürmek için çalışan bir fonksiyondur. Vücudu soğutmak için kullanılır. Bu nedenle aşırı terleyen kişilerin vücut ısıları diğerlerine göre daha fazladır. Bu vücut ısısını olağan dışı arttıran bazı nedenler bulunmaktadır.

Aşırı Terleme Nedenleri

  • Troid bezinin fazla çalışması
  • Şişmanlık ve obezite
  • Şeker hastalığı
  • Böbrek üstü bezlerinin düzensiz çalışması
  • Kalp krizi
  • Stres ve psikolojik rahatsızlıklar

aşırı terleme nedenleri arasında gözükebilir.

Aşırı Terleme Nasıl Geçer?

Aşırı terleme bir hastalık değil belirtidir. Altında yatan nedenin hekimler tarafından araştırılması gerekir. Hastalık bulunduktan sonra ona göre çeşitli tedaviler uygulanmalıdır. Eğer herhangi bir hastalık bulunamamışsa, aşırı terleme irsi olarak size geçmiş demektir ve yine buna göre tedavi uygulanır.

Aşırı terleme yaşayan kişinin giysi seçimine çok dikkat etmesi gereklidir. İnce ve hafif giysiler bu nedenle tercih edilmelidir. Daha sonra doktorunuzun vereceği ilaç tedavisi ve psikoterapi aşırı terleme sorununu çözmenize yardımcı olur.

Alternatif tedavi yöntemi olarak iyontoforez denilen bir yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemde hasta bir su banyosuna yatırılır ve el, ayaklarına çok düşük düzeyle elektrik akımı verilir. Aşırı terleme geçinceye kadar seanslara devam edilir. Özellikle ellerde yaşanan terlemeye karşı oldukça etkili bir yöntemdir. Fakat bu yöntem aşırı terlemenin nedeni bulunmamışsa ya da irsi ise uygulanmalıdır.

Bir başka yöntem ise cerrahi operasyondur. Bu operasyonda hastanın koltuk altı bölgesinden bir kesik açılır ve ellere, yüze giden sinirlerin baş noktaları kesilir. Sadece koltuk altı bölgesinde terleme sorununuz varsa, o bölgede bulunan ter bezleri alınır. Cerrahi yöntem kesinlikle son tercih sebebi olması gereklidir. Diğer tedavi yöntemlerinden herhangi bir sonuç alamamışsanız, doktorunuzun önerisi ile bu tedavi yöntemine başvurabilirsiniz.

Aranızda aşırı terleme sorunu yaşayanlar, bu hastalığı atlatanlar varsa yorum kısmından cevap yazarak diğer ziyaretçilerimize yardımcı olabilirler. Aklınıza takılan soru ya da önerileriniz varsa yine çekinmeden yorumunuzu bırakabilirsiniz. Aşırı terlemesiz günler dileğiyle… 🙂

Bir önceki yazımız olan Evde Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BEĞEN :
Önceki haberDubleks Ev Modelleri
Sonraki haberEvde Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

HENÜZ YORUM YOK