Anne sütü sağma teknikleri nelerdir?

2
137

Anne Sütü Sağma Teknikleri Nelerdir?

-Elle sağma

-Elle el pompası ile sağma

-Elektrikli pompa ile sağma

 Elle Sağma Tekniği İle Nasıl Sağılır

Elle sağmaya başlamadan önce el ve meme başı temizliğine özen göstermeniz gerekmektedir.Eller ve meme ucu öncelikle yıkanmalıdır memeyi yıkarken kesinlikle sabun kullanmayınız.Sağacağınız kabında steril olmasına özen gösterilmedir.Başparmağınızı meme başı ve areola(meme ucunun kahverengi bölgesi)bölgesinde işaret parmağınızı da memenizin alt bölgesinde başparmak hizasında yerleştirerek yumuşak hareketlerle bastırarak yapınız.

İlk etapta süt gelmeyebilir,süt gelene kadar ritmik hareketlerle devam edilir.Meme ucu bastırılmadan yapılmalıdır eğer meme ucunda ağrı varsa bu işlemi yanlış yapıyorsunuz demektir.

Bu işlemi diğer memeye de aynı şekilde uygulamanız gerekmektedir.

Elle sağma yönteminde memenin yumuşak olmasına özen gösterilmelidir,meme sert ise ılık suda masaj yaparak yumuşatmalı veya ıslak sıcak havlu koyarak masaj yapmalısınız.

Sağma işlemi bittikten sonra sütü saklayacağınız kaba koyarak buzdolabında saklayınız,saklama imkanınız yık ise 6 saate kadar güneş görmeyen yerde muhafaza ediniz.

Bir başka konumuzda Emzirme döneminde gaz yapan yiyecekler nelerdir? başlıklı yazımız olan emzirme döneminde, Emzirme Döneminde Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir ve gaz yapan meyveler hakkında bilgiler verilmektedir.

BEĞEN :
Önceki haberYeni doğan bebeklere işitme testi ne zaman yapılır?
Sonraki haberHamilelikte aşerme nedir?

2 YORUMLAR