Anne sütü ne zaman bıraktırılmalı ?

0
87

Emziren her annenin kafasında acaba bebeğimi memeden ne zaman kesmeliyim diye bir soru vardır.Annenin bebeğini emzirmesiyle bebeği arasında bir bağ vardır.Emzirmek hem bebeği hem de anneyi rahatlatır ve bu ikisi içinde memeden kesmek zor alınan bir karardır.

Bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmedir.6.aydan sonra ek gıdalara başlanmalı.

Ek gıdalara başlandıktan sonra da emzirme devam edilmelidir.Ek gıdalara devam ederken 1 yaşından sonra isteğe göre anne sütü kesilebilir yada 2 yaşına kadar devam edebilirsiniz.

Bazı bebekler ise doğumdan itibaren meme emmeyi reddeder.Bu durumlarda ise anne sütü sağılarak biberonla verilir.Çoğu zaman annenin yaşadığı ruhsal durumlarda emzirmeye izin vermez ve bebekler mamayla beslenir.

6. aydan sonra anne sütünün besleyiciliği düşer ve ek gıdalara başlanır.Bebeklerin çiğneme fonksiyonları geliştiğinden ek gıdalarla birlikte anne sütü verilir.

Bazı bebekler memeyi kendiliğinden bırakır.Buda annenin işini kolaylaştırır.Ama kendiliğinden bırakmak istemiyorsa kesme süreci zorlaşabilir.

Bebeği sütten ne zaman kesmeliyiz derseniz;Bunun belli bir zamanı yoktur.Bebeğiniz ek gıdaları düzenli alıyor günlük tüketiminde bir sorun yok ise ve annede emzirmek istiyorsa 2 yaşına kadar emzirmesinde bir sakınca yoktur.

Bebeğinizin günlük öğün tüketimi düşük ve uyku sorunu bozuk,memeyle birlikte birlik de uyumak istiyorsa anne 6.aydan sonra kesmek için doğru zamanı seçmelidir.

Bebeği sütten kesmek için annenin istekli ve kararlı olduğu bir zaman olmalıdır.Bebek sütten kesildiği zaman ise bebek için de uygun stressiz bir zaman seçilmelidir.İkisi içinde doğru zamana karar verilmedir.

Aralıklı olarak emziriyorsanız bunu erteleyin ve daha sonra emzireceğinizi belirtin.

Bebeğinizin 1 yaşından büyükse ona kısıtlamalar getirin.

En zor bırakılan zaman gece emmeleridir.Bunu en sona bırakın.

Genellikle sütten kesmenin iki yöntemi bulunmaktadır.Bunlardan birincisi azaltarak sütten kesme ikincisi birden sütten kesme.

Azaltarak sütten kesme;

Genellikle kabul gören bir yöntemdir.Bebeğiniz günlük emme vakitlerinden birini atladığında o vakti atlamış ve işiniz kolaylaşmıştır.O vakitte bebeğinize veya çocuğunuza başka yiyeceklerle o öğünü dengelersiniz.Haftalar ilerledikçe diğer emme zamanlarını da atlamış olursunuz.

Kabul gören bir yöntem olmasına rağmen azaltarak sütten kesmenin iki unsuru vardır.Birincisi bebeğinizin belli saatlerde emmesi ikincisi sadece aç olduğunda emmek istemesi.Sadece zevki için emmek isteyen bebeklerde bu yöntem çok etkili olmaz.Özellikle 1 yaş üstü bebeklerde zorlanılabilir.6-12 aylık bebeklerde emzirmeyi azaltarak sütten kesme daha etkilidir.

Birden sütten kesme;

Bu yöntem den kastedilen sürekli anne sütü alan bebeklerde kastedilmemektedir.Genellikle bu yöntem 1 yaş üstü ek gıdayı zaten tüketen bebeklere uygulanır.

Bir anda sütten kesmede kendi arasında ikiye ayrılır.Bunlar iğrendirme ve ayrılmadır.

İğrendirme;

Bir anda sütten kesmenin diğer bir çeşidi de iğrendirmedir.Bu yöntemde anne memesinin tadını veya görüntüsünü değiştirerek bebeğini/çocuğunu memeden vazgeçirmeye çalışır.

Ayrılma;

Bir anda sütten kesmenin bir diğer  yöntemidir.Anne bebeğini birkaç günlüğüne babasıyla,bakıcısıyla evde bırakır.Ama yöntemi bazı yaklaşımlar sakıncalı bulmaktadır.Çocuk üzerinde etkilere neden olacağı düşünülmektedir.

Bir başka konumuzda Aylara göre bebek beslenmesi nasıl olmalıdır ? başlıklı yazımız olan 12 aylık bebek beslenmesi, 6 aylık bebek beslenmesi ve 7 aylık bebek beslenmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

BEĞEN :
Önceki haberDoğumdan sonra ne zaman zayıflamalıyım ?
Sonraki haberDüğün işlemleri hakkında bilinmesi gerekenler

HENÜZ YORUM YOK