Anne Karnında Bebeğin Öldüğü Nasıl Anlaşılır?

0
278

Anne için bebeğin ilk hareketlerini hissetmek gebeliğin en heyecanlı yanıdır. Anne karnında bebek 9. hafta hareket etmeye başlar . Anne adayı bebeğin hareketlerini hissetmesi gebeliğe göre değişebilir. Ayrıca anne adayının kilosuna da bağlıdır. Kilolu anne adayı daha zayıf anne adayına göre daha geç hissedebilir. Farklılıklar ikiz ya da üçüz gebeliklerde de görülebilir. Ayrıca annenin pozisyonu da etkilidir mesela anne adayı yatarken daha fazla bebeğin hareketini hisseder. Bebek yeterince büyüdüğünde rahim duvarına baskı uygular bu da bebeğin hareketlerinin hissedilmesine sebep olur.

İlk gebelik değil ise anne tecrübesine dayanaraktan 16-20 haftalarda hissetmeye başlar. Anne tecrübeli olduğu için bebek hareketleriyle barsak hareketlerini de ayırt edebilir. Anne adayın ilk gebeliği ise bu daha da geç olabilir. Ortalama 19-22 haftalar arasında hissedilir. Anne adayı bebeğinin sağlıklı gelişimini düzenli sağlık kontrolleri dışında hareketleriyle de anlayabilir. Ama anne adayı şunu da bilmeli ki ilk aylarda %20-%30 bebeğin hareketlerini hissedebilir. Fakat bu yüzdeler ilerleyen dönemler de artacaktır .

Anne karnında bebeğin öldüğünü anlamak için biraz önce bahsettiğimiz artışları izlemek gerekli. Bu artışı hissetmiyorsa ya da hiç hissetmiyorsa anne adayı o zaman şüphelenmelidir. Anne bu şüpheyi duyduğunda glikoz değeri yüksek besin özellikle çikolata, dondurma yiyerek bebeğinin hareketlerini takip etmelidir. Bebeğin kanına geçen glikoz bebeğin hareketlenmesini sağlar.

Anne bebeğin hareketlerini takip etmeli 2 saat içerisinde seyirme tekme gibi hissedilebilen tüm vücut hareketlerini hissetmiyorsa doktora başvurmalıdır. Ayrıca şu belirtileri de duyan anne adayı sancı ve kanama mutlaka doktoruna görünmelidir. Doktorun gerektiği durum da bebeğin kalp atışları dinlenmelidir .Sağlık kontrolü sonrası bebeğin ölüp ölmediği anlaşılır. Şu da unutulmamalıdır ki bu olasılık düşük bir orandır ve soğuk kanlılığımızı korumalıyız .

BEĞEN :
Sonraki haberDiyet İrmik Helvası Nasıl Yapılır?

HENÜZ YORUM YOK